Archive for Marzec, 2014

Sukces nowoczesnej gastronomii

Umiejętności gotowania są dzisiaj wyjątkowo wysoko cenione i młodzi ludzie zaczynają bardzo chętnie eksperymentować we własnym domu z egzotycznymi daniami, zachęcając własną rodzinę do większej otwartości na nowe smaki lub przynajmniej unowocześniania przepisów dobrze sobie znanych i wciąż podawanych w tej samej formie od wielu lat. Problemem często jest też lenistwo gdy przychodzi do gotowania, czego najlepszym dowodem jest ogromne przywiązanie do kolacji i obiadów jedzonych na mieście lub zamawianych wieczorami z dostawą do domu. Oczywiście często restauracyjne dania zdecydowanie biją na głowę swoją jakością to, co amator jest w stanie sam ugotować, ale problemem z kolei często może być cena. Idealnym tego przykładem jest sushi, na które w Polsce i nie tylko panuje ostatnio wielka moda – aby prawdziwie posmakować w tych specjałach azjatyckiej kuchni, trzeba szykować się na niemały wydatek. Tymczasem samodzielne przyrządzenie sushi, chociaż nie należy do najłatwiejszych, jest zdecydowanie tańsze i pozwala zaoszczędzić ogromną część wydatków a jednocześnie zadbać o to, aby w środku znalazło się dokładnie to, na co domownicy mają ochotę. Na szczęście sklepy dzisiaj umożliwiają bezproblemowe nabycie składników nawet bardzo orientalnych czy egzotycznych i wyłącznie motywacja do spróbowania jest jedynym, co ogranicza współczesnych ludzi przed eksperymentami kulinarnymi.

Telewizyjne programy kulinarne

W chwili obecnej w telewizji i prasie wciąż pojawiają się nowi kucharze przedstawiający unikalne przepisy i dania rodem z odległych stron świata przygotowane w taki sposób, aby zachęcić do ich ugotowania nawet największego amatora. Amatorzy gotowania natomiast wyjątkowo chętnie zaczynają eksperymentować z obcymi sobie smakami właśnie dlatego, że wszyscy dookoła zachęcają do tego. Coraz większe możliwości otwierają się przed tymi, którzy mają odwagę samodzielnie próbować w domowej kuchni, a takich jest coraz więcej, czego dowodem bez wątpienia może być niesłychana popularność programów kulinarnych typu talent show, gdzie zwykli amatorzy wychodzą z domowych komfortowych kuchni i wchodzą do profesjonalnej kuchni przygotowanej w telewizyjnym studio. Tam, pod okiem wymagających jurorów – gwiazd gotowania w kraju – co tydzień próbują zmierzyć się z innym kulinarnym wyzwaniem rodem z prawdziwej restauracji. W takich warunkach stres i przygotowanie odgrywają kolosalne znaczenie, więc rywalizacja przeważnie jest bardzo zacięta – wyniki oglądalności świadczą zaś o tym, że widzowie wręcz uwielbiają śledzić przygody amatorów gotowania wpuszczonych w świat prawdziwego restauracyjnego gotowania. Zwycięzca takiego programu niemal z miejsca sam staje się rozpoznawalnym szefem, może wydać książkę z przepisami a za nagrodę finansową otworzyć swoją pierwszą restaurację.

Gotowanie w nowoczesnych mediach

Obecnie w mediach stale porusza się tematy związane z gotowaniem, gdyż ludzie są wyjątkowo mocno zainteresowani nauką bardziej nowoczesnego gotowania. Szczególnie ważne jest, aby zrozumieć znaczenie diety w dzisiejszym świecie i poprzez racjonalizację jedzenia, zmienić całe swoje podejście do życia. Często zmiana nastawiania na zdrowsze jedzenie wynika z diagnozy lekarskiej, która po prostu nakazuje przestrzeganie określonych porcji i składników, ale coraz częściej ludzie z własnej nieprzymuszonej woli decydują się na wyprzedzenie ewentualnych chorób i zadbanie o właściwe funkcjonowanie organizmu poprzez wprowadzenie większej ilości warzyw, zmniejszenie porcji i uregulowanie czasu jedzenia oraz odstępów między posiłkami. Zrozumienie zasad żywienia i różnic pomiędzy poszczególnymi możliwościami jest bardzo ważne i ludzie chętnie czerpią dzisiaj tę wiedzę od najlepszych w swoim fachu – głównie za pomocą ich programów telewizyjnych, magazynów kulinarnych albo książek z przepisami. Naśladowanie znanych i cenionych szefów w zaciszu własnego domu stało się szczególnie łatwe od kiedy w sklepach zaczęły pojawiać się produkty żywieniowe z całego świata. W domach i mieszkaniach natomiast kuchnia stała się najważniejszym miejscem i wyremontowana, uzupełniona o liczne narzędzia pracy kucharza, pozwala na dowolne eksperymentowanie.

Popularność telewizyjnego gotowania

Wiele programów telewizyjnych skupia się dzisiaj przede wszystkim na kulinariach i sztuce gotowania. Wielu spośród światowych celebrytów to ludzie, którzy prowadzą kilka restauracji na całym świecie i co roku sprzedają mnóstwo książek z własnymi przepisami oraz radami kulinarnymi. Niekiedy w parze z nauką zdrowego i naturalnego gotowania w zgodzie z tradycją i jednocześnie nowoczesnością idą także wskazówki odnośnie zdrowego stylu życia. Nie dziwi więc, że coraz częściej kanały kulinarne zmieniają się w tzw. lifestyle’owe, na których porusza się wszystkie zagadnienia związane z najmodniejszymi ostatnio potrzebami współczesnego człowieka – zdrowym jedzeniem, dbaniem o swoje zdrowie, ćwiczeniem, ubieraniem się czy wystrojem wnętrz. Jedzenie zajmuje jednak wyjątkowo wysoką pozycję, często dominując kompletnie ramówkę programów telewizyjnych – każdy kraj, oprócz promowania międzynarodowych i znanych wszędzie szefów kuchni jak Ramsey czy Oliver, zaczyna w pewnym momencie realizować programy przy pomocy własnych czołowych kucharzy. Wykreowanie gwiazd w oparciu o własną narodową kuchnię przynosi zdecydowanie lepsze efekty w kwestii oglądalności – gdy ktoś zaczyna przedstawiać znane i lubiane tradycyjne potrawy w kraju z zupełnie innej perspektywy i swoim profesjonalnym podejściem, ludzie znacznie szybciej połykają bakcyla i zaczynają samodzielnie próbować powtórzyć przepis w domu.

Nowoczesne gotowanie na ekranie

Programy kulinarne w ostatnim czasie zmieniają się w błyskawicznym tempie i stają się coraz atrakcyjniejsze dla widza. W telewizji zaczęły pojawiać się coraz częściej kanały tematyczne mówiące tylko i wyłącznie o kwestiach kulinarnych, przedstawiająca nie tylko przepisy, ale również filmy dokumentalne o tematyce podróżniczo-kulinarnej czy reportaże z najważniejszych gastronomicznych wydarzeń w biznesie. Dlatego tak wielu ludzi pomimo teoretycznych ograniczeń domowej kuchni, zaczyna inwestować swój czas oraz wiedzę właśnie w tematykę kulinarną. Smaczne gotowanie i smakowanie potraw z całego świata potrafi być bardzo rozwijające i nie ma wątpliwości, że współczesne sklepy umożliwiają nabywanie produktów z najdalszych zakątków naszej planety. Samodzielne kreatywne gotowanie stało się tak popularne, że w telewizji coraz modniejsze stają się programy kulinarne oparte na rywalizacji kucharzy-amatorów przed znanymi jurorami i w obliczach kamer. Walka toczy się o wejście do świata prawdziwych szefów kuchni oraz wydanie książki kulinarnej z własnymi przepisami – nie ma więc wątpliwości, że po wygraniu takiego konkursu telewizyjnego staje się rozpoznawalnym kucharzem i kwestią mobilizacji pozostaje tylko zrealizowanie własnego marzenia o posiadaniu własnej restauracji. Zwłaszcza, że zwycięzca przeważnie otrzymuje także całkiem pokaźną gotówkę, dzięki której może łatwiej wystartować.

Programy gwarantujące sukces

Nowoczesne programy kulinarne coraz mocniej odbiegają od standardów wypracowanych przez komercyjne telewizje w ostatnich dekadach. Najpoważniejsza różnica wynika przede wszystkim z rosnącej pozycji kompletnych amatorów na tym rynku. Na początku, gdy realizowano pierwsze programy kulinarne, najważniejszym był kucharz, który musiał mieć wielkie doświadczenie i znane nazwisko. Dzisiaj coraz częściej do telewizyjnego studia zapraszani są coraz więksi amatorzy, biorący udział w swoistym kulinarnym talent-show. Najlepsze dania dają ich kucharzom awans do następnych rund, ci którzy nie poradzą sobie np. z gotowaniem własnego makaronu albo filetowaniem ryby czy przygotowaniem z zespołem dania dla całej szkoły podstawowej – odpadają co tydzień. Widzowie coraz chętniej spędzają czas z takimi produkcjami, ponieważ w trakcie kręcenia programu zawodnicy dokonują ogromnych postępów, niekiedy zaskakując swoim profesjonalizmem jurorów z prawdziwego zdarzenia. Zwycięzca natomiast otrzymuje na koniec pieniądze, dzięki którym jest w stanie zrealizować praktycznie każde dowolne kulinarne marzenia – od otwarcia swojej restauracji, po podróż gastronomiczną dookoła świata. Natomiast rozpoznawalność, którą gwarantuje im występowanie w najpopularniejszym telewizyjnym programie kraju, zapewnia znacznie łatwiejsze wejście z biznes i wysoką sprzedaż pierwszej książki kulinarnej.

Świat kuchenny w telewizji

Popularne programy kulinarne przyczyniły się do stworzenia wielu prawdziwych celebrytów i współczesnych gwiazd. Niektórzy szefowie kuchni mieli już spore osiągnięcia na rynku gastronomicznym, uznanie przewodników kulinarnych i przede wszystkim, wysokie opinie krytyków. Dopiero wtedy, po udowodnieniu swojego niesamowitego doświadczenia, otrzymywali oni propozycję rozpoczęcia nagrań do swojego własnego programu. Pierwsze tego typu programy były wyjątkowo prosto realizowane – jedna kamera ustawiona na przeciw gotującego w jego kuchni wystarczała do zarejestrowania całego przepisu. Wraz z narracją prowadzącego i obrazem wideo, odtworzenie takiego przepisu nawet przez kompletnego amatora w jego domowej kuchni stało się wyjątkowo proste. Z czasem zarabiające na tych programach stacje telewizyjne zaczęły szukać nowszych, młodszych gwiazd a także inwestować w te sprawdzone programy, dając im nową oprawę. Najpopularniejsze stało się przede wszystkim opuszczanie telewizyjnego studia przez kucharzy i gotowanie przez nich na otwartym powietrzu, najczęściej gdzieś daleko poza granicami kraju. W ten sposób programy kulinarne stały się jednocześnie doskonałymi przewodnikami turystycznymi i świetnymi magazynami historycznymi. Kucharze zaś coraz częściej oprócz samego skrótu przepisu, mówią wiele o tym, co dzieje się dookoła jedzenia i czym charakteryzuje się kuchnia regionu.

Telewizja wyłącznie kulinarna

W telewizji kulinarnej w ostatnich latach pojawiają się coraz nowocześniejsze programy, odbiegające dość mocno od tego, co dotychczas dominowało w ramówce największych telewizji. Przede wszystkim wynika to ze wzrostu znaczenia gotowania i tematów żywnościowych w życiu przeciętnego człowieka – po prostu społeczeństwa zainteresowały się mocniej dbałością o odpowiednią dietę i gotowaniem egzotycznych dań. Wraz z podróżowaniem i globalizacją otworzyła się ochota na próbowanie specjałów zagranicznych kuchni i nagle programy kulinarne zyskały wielką oglądalność. Wraz z nią natomiast do stacji telewizyjnej napływa ogromny kapitał z dochodów reklamowych – wiele firm chce wyświetlać swoje produkty, chociażby kulinarne, w przerwie popularne show o gotowaniu i za ten przywilej płacą krocie. Te pieniądze natomiast telewizja przynajmniej w jakimś procencie wydaje na dalszą realizację programu i podnoszenie jego jakości, co ostatecznie doprowadziło do wyjścia największych kucharzy z telewizyjnego studia i zaprezentowanie jedzenia takim, jakim ono jest, w pełnej interakcji z ludźmi odpowiedzialnymi za nie. Koszty podróży kulinarnej po całym świecie i kręcenia świetnych materiałów z bazarów z jedzeniem Bombaju, Pekinu i Rio de Janeiro, to miliony, ale programy te są dzisiaj tak popularne, że nakłady te zwracają się wszystkim inwestorom z nawiązką.

Sukces gotowania na ekranie

W chwili obecnej w telewizji pojawiają się wciąż nowe i coraz odważniejsze programy kulinarne, które oddają w dużej mierze kompletnie anonimowym osobom szanse na przekonanie do siebie milionów telewidzów. Jest to sytuacja jeszcze kilkanaście lat temu absolutnie w telewizji niewyobrażalna. Aby bowiem program kulinarny mógł zyskać aprobatę ze strony szefów stacji, udział w nim musiał brać najbardziej charyzmatyczny i już rozpoznawalny szef kuchni, którego słuchać będą chciały miliony telewidzów. Dzisiaj model ten uległ sporemu przeobrażeniu, głównie dzięki Internetowi a także programom kulinarnym typu talent-show. W pierwszym przypadku sieć przyczyniła się do powstania setek kulinarnych blogów i materiałów wideo przygotowanych przez kompletnych amatorów. Ci amatorzy niekiedy przez swój upór, ale także faktycznie wysoki prezentowany poziom, zyskali popularność otwierającą im drogę do prawdziwych mainstreamowych mediów. W drugim przypadku, programy typu talent-show umożliwiły kompletnym amatorom wejście do telewizji i wykonywanie zleceń nie trudniejszych niż te stojące codziennie przed właścicielami restauracji lub szefami kuchni. Zmierzenie się z tymi wyzwaniami w obliczu telewizyjnych kamer nie jest proste, ale zwycięzcy takich programów otrzymują pieniądze umożliwiające rozpoczęcie gastronomicznego biznesu oraz dają najważniejsze w tym fachu – rozpoznawalność.

Realizacja nowych programów

Nowoczesne programy telewizyjne w coraz wyraźniejszy sposób muszą odbiegać od tego, do czego widzowie zdążyli przyzwyczaić się na przestrzeni minionych lat. Przede wszystkim pojawiły się liczne kanały tematyczne – na początku informacyjne czy sportowe. Zajmowały się one przez całą dobę tylko i wyłącznie konkretnym tematem, dzięki czemu skuteczniej skupiły ludzi zainteresowanych nimi, poszerzając własne możliwości programowe a dzięki temu – zwiększając zyski ze sprzedaży reklam. To otworzyło dostęp do telewizji kulinarnej także tym mniej znanym lub kompletnie anonimowym szefom kuchni, którzy mieli tylko ciekawy pomysł na program. Oczywiście amatorzy przeważnie poza możliwością prezentowania przepisów we własnej czy studyjnej kuchni, nie otrzymują większego wsparcia, ale czasami ich charyzma czy nietypowe dania gwarantują im kontrakty na kolejne sezony – a te za każdym razem są już bogatsze w realizacji. Czasami można więc dzięki swojej nietuzinkowej osobowości w kuchni stać się w kilka krótkich lat rozpoznawalnym kucharzem, nawet z własną restauracją. Ci natomiast, którzy nic nie muszą w świecie współczesnej gastronomii nikomu udowadniać, gdyż są uznanymi szefami, właścicielami licznych restauracji a do tego prowadzącymi niejeden program – mogą z kamerzystami i na koszt telewizji podróżować po całym świecie i pokazywać jedzenie z setek różnych perspektyw.