Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami istnieje wiele typów uprawnień SEP, które znacząco różnią się pomiędzy sobą możliwościami, jakie dają. Ze względu na to, że zawód elektryka jest obecnie ceniony i przyzwoicie opłacany, a zdobywanie nowych uprawnień otwiera zawsze nowe możliwości zawodowe, warto przyjrzeć się poszczególnym ich typom nieco bliżej. Jakie są rodzaje uprawnień SEP?
Uprawnienia SEP online i stacjonarne – jakie są pomiędzy nimi różnice?
Kurs SEP online to rozwiązanie, które w ciągu ostatniego czasu wybierane jest przez stale rosnącą grupę osób. Wiąże się to oczywiście z brakiem czasu i koniecznością skoncentrowania się na aktualnie wykonywanej pracy zawodowej. Uprawnienia SEP online są rozwiązaniem, które pozwala pogodzić edukację i codzienne obowiązki. Różnice pomiędzy uprawnieniami SEP online, a uprawnieniami zdobywanymi tradycyjnymi metodami polegają tylko i wyłącznie na sposobie odbywania szkolenia. Tymi dwoma sposobami można uzyskać dokładnie takie same, niczym się pomiędzy sobą nieróżniące uprawnienia.
Kategorie D i E uprawnień SEP
Znaczna różnica istnieje pomiędzy uprawnieniami SEP kategorii E i D. Podczas gdy uprawnienia E pozwalają na wykonywanie pracy polegającej na budowie, konserwacji, modyfikacji, użytkowaniu i dozorze instalacji elektrycznych o średniej mocy, to uprawnienia D ograniczają się wyłącznie do dozoru.
Kategorie G1, G2 i G3 uprawnień SEP
Bardzo ważny jest podział uprawnień SEP na kategorie G1, G2 i G3. Pierwsza z nich dotyczy zwykłych instalacji elektrycznych. Druga i trzecia odnoszą się do instalacji elektrycznych stanowiących część instalacji ciepłowniczych i gazowych. Wszystkie te typy uprawnień można zrobić stacjonarnie albo zdecydować się na kurs SEP online.
Specjalistyczne kategorie uprawnień SEP
Oprócz wyżej wymienionych dostępne są również bardziej specjalistyczne uprawnienia, które wymagają wcześniejszego ukończenia podstawowych kursów, a często również praktyki w zawodzie. Wśród uprawnień znajdujących się w kategorii G1 można wymienić na przykład obsługę i budowę kolejowych trakcji energetycznych. W kategorii drugiej znajduje się budowa i obsługa turbin parowych i wodnych, a w trzeciej budowa i obsługa instalacji elektrycznych związanych ze stacjami przechowywania paliw gazowych. Są to oczywiście tylko przykłady spośród dużej różnorodności dostępnych szkoleń.
Inny artykuł w podobnej tematyce: https://cafe-bazylia.pl/uprawnienia-gazowe-g3-czy-warto-je-zrobic/