dentysta, stomatolog
- Zdrowie i uroda

Uporczywy ból zęba – przyczyny, leczenie

Ból zęba jest jedną z najgorszych dolegliwości, jakie mogą się nam przytrafić, szczególnie wtedy, gdy nie możemy udać się natychmiast do dentysty, np. podczas świąt, czy będąc na wyjeździe. Warto więc dowiedzieć się, co ten ból oznacza i jak go ukoić domowymi sposobami.

Uporczywy ból zęba – przyczyny, objawy

Ból zęba to bardzo szerokie pojęcie, jednak niemal zawsze jego przyczynę stanowi stan zapalny, który może powstać w wyniku mechanicznego uderzenia, czy chociażby kamienia nazębnego, który to z kolei prowadzi do próchnicy.

Rozwijający się w zębie lub dziąsłach stan zapalny powoduje pulsujący i często promieniujący ból, przez co trudno samemu wskazać, który ząb jest chory. W pewnym stopniu jesteśmy w stanie ukoić ból z wykorzystaniem leków przeciwbólowych, jednak gdy stan zapalny się rozszerza, to konieczne będą leki przeciwzapalne, a nawet antybiotyki.

Ból zęba jest często tak silny, że czujemy, jakby rozsadzało nam go od środka. Okazuje się, że to uczucie jest trafne, ponieważ w zębie, gdzie powstawał silny stan zapalny, powstają bakterie beztlenowe, które prowadząc swoje procesy życiowe, wydzielają gazy, a te nie znajdując prostego ujścia, naciskają na cały kanał zęba. Dlatego właśnie w wielu przypadkach do ukojenia bólu wystarczy otworzenie danego zęba przez dentystę, co zabija bakterię beztlenowe i redukuje ból niemal do zera. Jest to jednak tylko przejściowe rozwiązanie, ponieważ funkcjonowanie z otwartym zębem jest uciążliwe, a bez leczenia kanałowego, czyli wyeliminowania stanu zapalnego, bakterie pojawią się ponownie zaraz po zamknięciu zęba.

“Bardzo boli mnie ząb” – co robić?

Ból zęba bywa na tyle uciążliwy, że nie pozwala normalnie funkcjonować – nie możemy spać, jeść, czy nawet poprawnie myśleć.

Dlatego warto nauczyć się, jak radzić sobie z uporczywym bólem zęba domowymi sposobami, zanim udamy się do gabinetu stomatologicznego.

Najpopularniejsze sposoby to:

  • zimny okład to podstawowa broń w walce z bólem zęba, ponieważ pomaga zmniejszyć obrzęk, ukoić ból i pozwolić np. zasnąć mimo uporczywego bólu;
  • płukanki roztworem soli. Metoda polega na płukaniu jamy ustnej mieszkanką wody z solą przez kilkadziesiąt sekund, co pomaga zmniejszyć obrzęk. Warto pamiętać, żeby woda była ciepła, ponieważ zimna może jedynie zwiększyć obrzęk;
  • wacik z olejkiem goździkowym, który należy zwinąć w kulkę lub rulon i włożyć w okolice miejsca bólu, co pomoże miejscowo ukoić ból.

Sposoby te można również stosować u dzieci, pod warunkiem, że będą potrafiły wydalic z otworu jamy ustnej preparaty. Jest to ratująca sytuacja dla rodziców, którzy słyszą od swoich pociech “bardzo boli mnie ząb“. Droga do stomatologa może upłynąć ze zmniejszonym bólem, gdy wykorzysta się jeden z wyżej wymienionych sposobów.

Podziel się