stomatolog, dentysta
- Zdrowie i uroda

Jak dbać o aparat ortodontyczny?

Posiadacze aparatów ortodontycznych z pewnością bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego, że utrzymanie ich w czystości wcale nie jest takie proste, jak może się wydawać i nie wystarczy zwykłe szczotkowanie zębów.

Jak czyścić stały aparat ortodontyczny?

Noszenie aparatu ortodontycznego na stałe wymaga szczególnej troski o higienę, ze względu na to, że resztki jedzenia zbierają się w przestrzeniach pomiędzy elementami aparatu. Ich usunięcie wcale nie jest takie proste, jak może się wydawać. Niekiedy zwykłe szczotkowanie zębów to za mało, przyda się także płyn do płukania jamy ustnej oraz nić dentystyczna przeznaczona do aparatu, która posiada specjalną konstrukcję. Dzięki temu można dotrzeć do bardzo trudno dostępnych miejsc, aby pozbyć się resztek jedzenia. Jak czyścić aparat ortodontyczny? Jeśli chcemy, aby jego utrzymanie w czystości było proste, należy unikać niektórych pokarmów, szczególnie takich o kleistej konsystencji, a także słodkich napojów.

Czym czyścić aparat ortodontyczny?

Czyszczenie aparatu ortodontycznego to przede wszystkim dokładne szczotkowanie zębów podczas porannej i wieczornej toalety, chociaż jeżeli mamy taką możliwość, warto umyć je po każdym posiłku. Obecnie w sprzedaży dostępne są specjalne szczoteczki przeznaczone do aparatów ortodontycznych. Można też zdecydować się na zastosowanie szczoteczek elektrycznych, najlepiej sprawdzą się takie o okrągłych główkach, warto ustawić je na minimalnych obrotach. Niestety zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia poszczególnych elementów aparatu, dlatego należy zachować w tym wypadku ostrożność. Inaczej czeka nas wizyta u ortodonty. Czym czyścić aparat ortodontyczny? Aparat ortodontyczny czyścimy za pomocą zwykłej pasty do zębów, którą dobieramy według swoich indywidualnych potrzeb. Niektórzy stosują także płyny do płukania jamy ustnej, co pozwala odświeżyć jamę ustną w ciągu dnia. Tak czy inaczej, najlepszym sposobem na utrzymanie czystości aparatu jest po prostu częste mycie zębów.

Aparat ortodontyczny to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwala na zadbanie o swoje zęby, a jak wiadomo uśmiech to nasza wizytówka. Utrzymanie w czystości aparatu ortodontycznego nie jest trudne, dlatego nie musimy obawiać się o to, że będziemy spędzać dużo czasu na takich czynnościach. Ważne jest to, aby regularnie szczotkować zęby i korzystać z nici dentystycznej i to w zasadzie wystarczy.

Podziel się