zdrowe zęby, dentysta, stomatolog
- Zdrowie i uroda

Nowoczesna diagnostyka stomatologiczna

Nowoczesna diagnostyka stomatologiczna sosnowiec gwarantuje, że proces leczenia dentystycznego będzie przebiegał sprawnie. Ma na celu rozpoznanie przyczyn schorzeń, z którymi zgłaszają się pacjenci. Może także pełnić rolę prewencyjną. Wielu stomatologów wykonuje pacjentom profilaktycznie prześwietlenie zębów sosnowiec, by w porę zauważyć ewentualne zmiany wymagające leczenia.

Na czym polega rtg zębów sosnowiec?

RTG to badanie, które polega na naświetleniu zęba przy pomocy promieni rentgenowskich. Pacjent może mieć wykonane zdjęcie punktowe, czyli rtg 1 – 4 zębów. Aby wykonać takie zdjęcie należy umieścić w jamie ustnej pacjenta detektor rtg. Na prawidłowo wykonanym zdjęciu widać nie tylko ząb, ale także jego korzeń i sąsiednie tkanki.
RTG zębów sosnowiec może obejmować całą szczękę. Zdjęcie panoramiczne (zwane także pantomograficznym) obejmuje wszystkie zęby i to właśnie ono często wykonywane jest w ramach profilaktyki stomatologicznej.
Zdjęcie pokazuje kształt zębów, ich wzajemne położenie względem siebie oraz to, z ilu kanałów składa się korzeń. Na zdjęciu widoczne jest również, czy korzenie są pęknięte i pojawił się stan zapalny.

Kiedy wykonuje się prześwietlenie zębów sosnowiec?

Prześwietlenie wykonuje się najczęściej podczas leczenia kanałowego. Stomatolog na podstawie zdjęcia planuje, ile czasu zajmie mu wyczyszczenie zęba. Bardzo często RTG zębów Sosnowiec wykonuje się dwukrotnie: przed leczeniem oraz po nim, aby porównać efekty.
Kiedy pacjent zgłasza się do stomatologa z bólem w okolicach szczęki i trudno zlokalizować jego przyczyny na podstawie badania, zdjęcie RTG jest w stanie pokazać, czy rozwija się stan zapalny zęba. Ponadto na zdjęciu widać także torbiele i guzy, które będą wymagać interwencji chirurgicznej.
Pełna diagnostyka stomatologiczna sosnowiec jest obecnie standardem i większość gabinetów stomatologicznych posiada specjalistyczny sprzęt pozwalający diagnozować pacjentów na miejscu.
Wielu pacjentów obawia się wykonywać zdjęcie RTG z uwagi na promieniowanie, które jest do niego wykorzystywane. Dawka promieniowania jest jednak niewielka. Pacjent zaś ma na sobie dodatkowo specjalny fartuch ochronny. Aparaty cyfrowe, wykorzystywane w wielu gabinetach stomatologicznych, wykonują zdjęcia z jeszcze niższą, niż tradycyjne, dawką promieniowania, więc nie ma powodu obawiać się szkodliwych skutków ubocznych prześwietlenia zęba.

Podziel się