Zastosowanie kasetonów 3D
- Dom i ogród

Zastosowanie kasetonów 3D

Planując aranżację mieszkania chcemy, by była oryginalna, nowoczesna i ładna. Szukamy materiałów wykończeniowych, które spełniłyby nasze oczekiwania. Warto zwrócić uwagę na kasetony trójwymiarowe, które stały się przebojem w dekoracji wnętrz.

Zastosowanie kasetonów 3D

Kasetony 3D i panele 3D styropianowe to bardzo uniwersalne elementy dekoracyjne, które można zastosować w każdym pomieszczeniu, zarówno w salonie, przedpokoju, jak i w kuchni czy łazience.

Kasetony i panele 3D najczęściej wykonane są ze styropianu lub ze styroduru (poliestyren ekstrudowany). Oba materiały są bardzo lekkie i można kłaść je nawet na lekkich ściankach działowych.

Kasetony sufitowe 3D można bezpośrednio przyklejać na suficie lub wykonać z nich sufit podwieszony, który doskonale zakryje wszystkie zalania i pęknięcia tynku.

Styropian i styrodur mają bardzo dobre właściwości akustyczne i termiczne. Dobrze wygłuszają pomieszczenia, w lecie chronią przed gorącem, a w zimie przed stratą ciepła.

Kasetony 3D oraz panele 3D styropianowe sprzedawane są w kolorze białym, ale dla wzmocnienia efektów dekoracyjnych można pomalować je na dowolnie wybrany kolor. W kuchni i łazience najlepiej użyć farby lateksowej, która dodatkowo zabezpieczy je przed wpływem wilgoci.

Bardzo ciekawe efekty dekoracyjne można uzyskać podświetlając kasetony lub panele punktowo małymi reflektorkami LED. Rezultat będzie zaskakujący.

Kasetony sufitowe 3D najczęściej zostawiamy w kolorze białym, ale oczywiście można je także pomalować.

Jak układać kasetony 3D?

Jedną z największych zalet kasetonów styropianowych jest ich niezwykle prosty montaż. Przede wszystkim nie trzeba pilnować wzoru, ponieważ wypukłe tłoczenia płynnie przechodzą między kasetonami. Przed położeniem kasetonów ściana musi być oczyszczona, wyrównana i sucha. Do przyklejania kasetonów używa się kleju montażowego, wystarczy posmarować nim kaseton i przykleić na ścianie.

Czasami kaseton styropianowy może ulec uszkodzeniu pod wpływem silnego uderzenia. Nie jest to problem i nie trzeba zrywać całej ściany, wystarczy wymienić tylko uszkodzony element. Z tego względu warto kupić kilka kasetonów więcej.

Kasetony 3D są bardzo tanie, metr kwadratowy to najczęściej wydatek ok. 10 zł, tak więc niewielkim kosztem można nadać mieszkaniu zupełnie nowy wygląd.

W wgłębieniach kasetonów styropianowych gromadzi się kurz, podobnie jak na meblach. Wystarczy odkurzyć je odkurzaczem lub miękką miotełką. Niektórzy producenci oferują kasetony powleczone cieniutką warstwą folii. Takie kasetony można myć na mokro.

Podziel się