elektryk SEP, uprawnienia SEP
- Technologia, Przemysł

Znaczenie uprawnień SEP

Absolutnym hitem ostatnich miesięcy są sepowskie uprawnienia. Można śmiało powiedzieć, że powinien je posiadać każdy elektryk. Na samym wstępie wyjaśnimy co oznacza skrót SEP.

Czym zajmuje się SEP?

Jest to Stowarzyszenie Elektryków Polskich, czyli największa organizacja zajmująca się przygotowywanie kursów elektrycznych, a także pytań na egzamin. Warto zwrócić uwagę na fakt, że do kursu może podejść każda pełnoletnia osoba, która zdobyła przynajmniej podstawowe wykształcenie. Jak widać wymagania są duże, więc zainteresowanie kursami jest ogromne. Uprawnienie SEP pomaga zdecydowanie wyróżnić CV na tle innych kandydatów na to samo stanowisko. Po zdobyciu uprawnień można pracować z urządzeniami przy danym natężeniu prądu. Konkurencja jest obecnie bardzo duża, więc warto robić wszystko, żeby podnosić swoje kompetencje. Niestety wiele osób nie stara się nawet rozwijać, przez co wiele lat stoją w miejscu i nie robią absolutnie żadnego postępu. Można wymienić kursy G1, G2 oraz G3. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że są dostępne zarówno kursy energetyczne, jak i gazowe. Krótkie szkolenie powoduje, że kursy są niezwykle przyjemne i mijają bardzo szybko. Szkolenie powinno z reguły trwać dłużej niż kilka godzin. Oczywiście jest to bardzo mało czasu, więc nie da się w ten sposób przyswoić całej niezbędnej wiedzy. Dlatego tak ważna jest praca w domu z materiałami oraz opracowywanie pytań egzaminacyjnych z poprzednich lat.

Zdobycie uprawnień

Trzeba wyrazić chęć uczestnictwa oraz wnieść osobną opłatę, żeby podejść do egzaminu. Na egzaminie nie ma wyników pośrednich, więc może się zakończyć tylko wynikiem pozytywnym lub negatywnym. Warto dodać, że w ciągu 14 dni od ukończenia egzaminu powinno zostać wydane świadectwo potwierdzające zdobycie kwalifikacji. W branży elektrycznej nie można narzekać na brak pracy, ponieważ cały czas przybywa nowych zleceń. SEP uprawnienia są idealne dla osób, które planują coś zmienić w swoim życiu. Należy jednak pamiętać, że uprawnienia nie są ważne dożywotnio. Są one ważne jedynie przez pięć lat, a po tym czasie trzeba wszystko jeszcze raz powtórzyć. Wynika to z faktu, że przepisy prawa systematycznie się zmieniają i ciężko jest za wszystkim nadążyć. Stowarzyszenie SEP zrzesza inżynierów oraz specjalistów z branży elektrycznej. Kursanci powinni także otrzymać specjalne materiały do nauki w domu. Rzetelne podejście do kursu gwarantuje pozytywny wynik na egzaminie.

Podziel się