ortodonta poznań
- Zdrowie i uroda

Choroby dziąseł

Najczęściej spotykane choroby dziąseł to:

-przyzębica,

-choroba Crohna,

-dna moczanowa.

Przyzębica

Jest to choroba bakteryjna, która powoduje niszczenie tkanek przyzębia. Choroba Crohna to natomiast choroba przewlekła, która może prowadzić do niszczenia dziąseł. Dna moczanowa to z kolei choroba, która powoduje powstawanie kamienia nazębnego.

Choroby języka

Jest to kolejna grupa chorób, które leczy stomatologia. Choroby języka to między innymi: choroba Fordyce’a, choroba Geographic Tongue oraz choroba Hairy Tongue. Choroba Fordyce’a to zespół wymazanych wykwitów na języku, które powodują nieznaczny dyskomfort. Choroba Geographic Tongue to natomiast choroba, która powoduje powstawanie na języku białych lub żółtych plam. Choroba Hairy Tongue to z kolei choroba, która powoduje powstawanie na języku włosków.

Choroby przyzębia

Jest to kolejna grupa chorób, które leczy stomatologia. Choroby przyzębia to między innymi: przyzębica, choroba Crohna oraz dna moczanowa. Przyzębica to choroba bakteryjna, która powoduje niszczenie tkanek przyzębia. Choroba Crohna to natomiast choroba przewlekła, która może prowadzić do niszczenia dziąseł. Dna moczanowa to z kolei choroba, która powoduje powstawanie kamienia nazębnego.

Próchnica

Jest najczęstszą chorobą zębów. Jest to choroba bakteryjna, która powoduje niszczenie szkliwa i powstawanie ubytków. Próchnica jest niezwykle podatna na rozprzestrzenianie się, dlatego też niezwykle ważna jest profilaktyka oraz wczesne rozpoznawanie i leczenie tej choroby.

Choroby zębów to kolejna częsta przyczyna kontaktu ze stomatologiem. Najczęściej spotykane choroby zębów to: próchnica, choroba dziąseł oraz choroba stawów skroniowo-żuchwowych. Próchnica jest najczęstszą chorobą zębów. Jest to choroba bakteryjna, która powoduje niszczenie szkliwa i powstawanie ubytków. Choroba dziąseł to natomiast choroba, która powoduje niszczenie tkanek dziąseł. Choroba stawów skroniowo-żuchwowych to z kolei choroba, która powoduje ból i dyskomfort w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych.

Podsumowując, stomatologia to dział medycyny, który zajmuje się leczeniem i diagnostyką chorób jamy ustnej. Należy regularnie się badać. Zobacz: ortodonta Poznań. Stomatologia jest dziedziną interdyscyplinarną, która łączy w sobie elementy medycyny, biologii, chemii i inżynierii.

Inny artykuł w podobnej tematyce: https://cafe-bazylia.pl/dental-corner-czyli-swietny-dentysta-z-wroclawia/

Podziel się