ortodonta, dentysta, gabinet stomatologa
- Zdrowie i uroda

Co warto wiedzieć na temat leczenia u ortodonty?

Leczenie ortodontyczne to kolejny etap, podczas którego można zadbać o zdrowie i urodę zębów. Nie da się ukryć, że coraz częściej korzystają z niego również ludzie dorośli, którzy przez wiele lat musieli zmagać się z wadami zgryzu. Robią to po to, aby poprawić nie tylko swoje zdrowie, ale też wygląd. Piękne proste zęby to przecież najlepsza ozdoba uśmiechu.

Ortodonci Gliwice

Współcześnie zęby można prostować tak naprawdę w każdym wieku. Z reguły decydują się na to osoby po 20 lub 30 roku życia, chociaż nie brakuje też czterdziestolatków, którzy zdecydowali się na aparat ortodontyczny. Warto wiedzieć o tym, że im wcześniej zacznie się leczenie wad zgryzu, tym można liczyć na szybsze i lepsze efekty. Niestety w przypadku leczenia u ludzi dorosłych konieczne będzie noszenie szyny retencyjnej przez długi czas. Aparat retencyjny to aparat noszony po zakończeniu leczenia u ortodonty. Służy on temu, aby zęby nie wróciły na starą pozycję.

Ortodoncja Ruda Śląska

Wybierając się do ortodonty w dorosłym życiu trzeba liczyć się z tym, że wszystkie koszty leczenia pokrywa się z własnej kieszeni. Niestety leczenie u ortodonty ludzi dorosłych nie jest refundowane w ramach ubezpieczenia NFZ. Co innego dzieci. Maluchy oraz nastolatki mogą korzystać z refundacji na aparaty ortodontyczne. Warto o tym pamiętać i wybrać się ze swoją pociechą wtedy, gdy zauważa się jakiekolwiek nieprawidłowości w budowie zgryzu. Dlaczego warto zrobić to na tym etapie? Ponieważ leczenie trwa krócej i przynosi trwałe efekty.

Ortodonta Ruda Śląska

W jaki sposób przygotować się do wizyty u ortodonty? Ortodonci Gliwice zawsze wymagają, aby zęby były kompleksowo wyleczone u stomatologa. Oznacza to, że trzeba nie tylko wyleczyć zęby z próchnicy, ale również dokonać higienizacji zębów, czyli usuwania kamienia nazębnego i osadu. Noszenia aparatu ortodontycznego niestety podwyższa ryzyko próchnicy oraz innych chorób zębów i dziąseł. Dlatego też o higienę jamy ustnej trzeba dbać wyjątkowo. Warto najlepiej od razu wypracować dobre nawyki, dzięki którym dokładnie usuwa się resztki jedzenia, które mogą zalegać wokół aparatu. To właśnie największe ryzyko związane z dbaniem o higienę jamy ustnej w czasie leczenia u ortodonty. Leczenie trwa długo, czasami nawet dwa lata, dlatego też wypracowanie tych nawyków jest tak istotne.

Podziel się