Jak wiadomo w nowoczesnym budownictwie bardzo często stosowane jest podwieszanie różnych instalacji czy elementów. Dzięki temu montowane są rynienki do przewodów telekomunikacyjnych czy elektrycznych, a także kanały wentylacyjne. Należy również zaznaczyć, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszą się tuleje rozporowe do betonu.
Czym dokładnie jest tuleja rozporowa?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiane produkty w zdecydowanej większości przypadków są wykonywane z metalu. Przeważnie jest to bardzo wysokiej jakości stal. Godny uwagi jest również fakt, że tuleje rozporowe ze stali bardzo często są dodatkowo zabezpieczane ocynkiem galwanicznym.
Warto wiedzie, że od powszechnie znanych plastikowych kołków różnią się przede wszystkim większym udźwigiem. Należy mieć świadomość, że w tulei z gwintem może osadzić także gwintowe pręty. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że omawiany produkt jest doskonałym rozwiązaniem montażowym w miejscach, gdzie występują nierówne stropy.
Jakie zastosowania ma tuleja rozporowa?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiany produkt jest wykorzystywany w budownictwie, jako baza do montowania różnego rodzaju elementów w powierzchniach kamiennych, betonowych czy w cegle. Ponadto tuleje znajdują zastosowanie w instalacjach, które są ukryte pod podwieszanymi sufitami.
Doskonałymi przykładami mogą być kanały wentylacyjne, wiązki przewodów elektrycznych czy instalacje przeciwpożarowe. Warto wiedzieć, że dzięki odpowiedniemu gwintowi bardzo łatwo będzie to tulei przyczepić trasy kablowe. Należy mieć świadomość, że w tuleje z gwintem wkręca się elementy, których zadaniem będzie podtrzymanie ciężkich lamp czy klimatyzatorów.
W jaki sposób instalowane są tuleje rozporowe do betonu?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że instalacja jest zdecydowanie prostszym zadaniem, niż mogłoby się wydawać. Rekomendowane jest w pierwszej kolejności wywiercenie otworu o odpowiedniej średnicy, a także długości. Bardzo istotne znaczenie będzie miało także oczyszczenie omawianego produktu z zanieczyszczeń, które pozostały po wierceniu.
Następnie w otworze należy umieścić tuleję z gwintem. Kolejnym etapem będzie dobicie młotkiem w taki sposób, by nie wystawała ponad płaszczyznę sufitu. W tym momencie można rozprężyć tuleję za pomocą specjalnego dobijaka. Dopiero później można wkręcać haki, śruby czy pręty. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że korzystanie z omawianego produktu zdecydowanie przyspiesza wykonywanie prac wykończeniowych i budowlanych. Tuleje rozporowe w nowym budownictwie są niezwykle istotnym elementem.