wizyta u dentysty, stomatologa
- Zdrowie i uroda

Jak chirurg szczękowy leczy złamania kości żuchwy?

Złamanie żuchwy to jeden z najbardziej dolegliwych urazów, jaki może spotkać człowieka. Wynika to przede wszystkim z niemożności spożywania pokarmów, a co za tym idzie – z koniecznością dość długotrwałego przejścia na dietę płynną. Co jeszcze warto wiedzieć o leczeniu takich złamań?

Chirurgia stomatologiczna Poznań a diagnoza

Dzisiejsza chirurgia stomatologiczna posiada wiele narzędzi, dzięki którym przywrócenie kości żuchwy do pełnej sprawności jest o wiele łatwiejsze niż kiedyś. Rzecz jasna jedynym sensownym rozwiązaniem pozostaje tu wzmocnienie kości i ustabilizowanie jej na czas wzrostu, ale nie da się ukryć, że jest to proces nie tylko skomplikowany, ale i czasochłonny. Naturalnie wszystko zależy od diagnozy. Chirurg musi sprawdzić, czy żuchwa jest stabilna, czy nie doszło do uszkodzenia skóry, a także musi zastosować przeciwciała na tężec.

Zabieg czy operacja? To ocenia chirurg stomatolog Poznań

W gruncie rzeczy zespajanie ze sobą dwóch złamanych fragmentów żuchwy jest traktowane przez chirurgię stomatologiczną jak zabieg. O ile warunki na to pozwalają, chirurg szczękowy Poznań wykona go w mniej więcej 60 – 90 minut, przy czym zastosowane zostanie – co jest oczywiste – pełne znieczulenie ogólne. W trakcie zabiegu wprowadzona zostanie do jamy ustnej pacjenta specjalna płytka (najczęściej z tytanu), za pomocą której chirurg stomatolog Poznań połączy ze sobą powstałe na skutek urazu pęknięcie.

Rehabilitacja i leczenie

Oczywiście na samym zabiegu się nie kończy! Po jego zakończeniu czeka Pacjenta żmudna rehabilitacja, która najczęściej polega na wprowadzeniu specjalnego, gumowanego wkładu, który uniemożliwia jedzenie pokarmów stałych. Wkład ten pozwala jedynie na spożywanie pokarmów rozumianych jako dieta płynna. Niestety na chwilę obecną chirurgia stomatologiczna Poznań nie stworzyła wygodniejszego (z punktu widzenia Pacjenta) sposobu na ustabilizowanie żuchwy. Czas zrastania się kości trwa mniej więcej od 2 do 4 tygodni.

Kontrola i… to nie wszystko!

Na sam koniec przeprowadzona zostanie kontrola, w trakcie której oceniony zostanie wpływ leczenia na stan żuchwy i ogólnie całego zgryzu. Zastosowana płytka najczęściej pozostaje w miejscu, w którym została wprowadzona. Co ważne – chirurg szczękowy Poznań może zdecydować się jeszcze na kilka takich wizyt kontrolnych, aby dogłębnie ocenić stan pacjenta.

Podsumowując, chirurgia stomatologiczna to dział medycyny, dzięki któremu nie tylko usuwane są złamania żuchwy, ale też przywraca się naturalny wygląd całej szczęki.

Podziel się