dentysta, stomatolog, dbanie o zęby
- Zdrowie i uroda

Czym jest mostek protetyczny?

Mostek protetyczny, inaczej zębowy, stosuje się przy kilku ubytkach zębowych zlokalizowanych obok siebie. Złożony jest z dwóch filarów, które mają postać koron nałożonych na oszlifowane zęby i przęsła, które zastępuje brakujące zęby. Jest alternatywą dla protezy przy niewielkiej liczbie ubytków.

Kiedy stomatolog wrocław może założyć mostek protetyczny?

Kiedy w jednym łuku zębowym brakuje kilku zębów, można je odtworzyć przy pomocy mostu zębowego. Warunkiem koniecznym do zastosowania tej metody uzupełnienia ubytków jest posiadanie zębów filarowych, czyli okalających miejsce bez zębów.

Jeśli zęby filarowe są zakażone próchnicą, dentysta wrocław musi je wyleczyć a potem spiłować i nałożyć na nie korony, które będą podtrzymywać most.

Klinika stomatologiczna wrocław ma także rozwiązanie dla pacjentów, u których nie ma zębów filarowych – wtedy najpierw trzeba je odtworzyć w formie implantów a potem zbudować most. To wydłuża leczenie i znacznie podnosi jego koszt, ale efekt jest dla pacjenta znacznie lepszy niż proteza zębowa.

Jak dentysta wrocław zakłada mostek protetyczny?

Najpierw pacjent jest kwalifikowany do leczenia podczas standardowej wizyty, po czym lekarz szlifuje zęby filarowe i pobiera odcisk szczęki, na podstawie którego wykonuje gipsowy odlew. Ten posłuży do zbudowania mostu tymczasowego, który pacjent nosi na czas przygotowania właściwej konstrukcji. Na kolejnej wizycie stomatolog wrocław cementuje właściwy most porcelanowy i instruuje pacjenta, jak dbać o jego higienę.

Pacjenci mają do wyboru trzy rodzaje mostów: kompozytowy, ceramiczny lub porcelanowy. To determinuje czas przygotowania mostu oraz jego cenę. Najdroższe i najtrwalsze są mosty porcelanowe, które wyglądem przypominają naturalne zęby. Na to rozwiązanie warto się zdecydować zwłaszcza wtedy, gdy most będzie widoczny – np. gdy dotyczy zębów do czwórek włącznie.

Zazwyczaj klinika stomatologiczna wrocław może zaproponować pacjentom ratalną odpłatność za usługę, ponieważ jej koszt może wynosić od kilkuset złotych wzwyż.

Co zamiast mostka protetycznego?

Tańszym rozwiązaniem będzie częściowa proteza zębowa. Jednak komfort, który daje montowany na stałe mostek jest o wiele wyższy. Sam most będzie również trwalszy od protezy.

Jeśli braki w uzębieniu zlokalizowane są w różnych miejscach, pacjenci decydują się na implanty zębowe, które są droższe od mostka, ale też posłużą pacjentowi do końca życia.

Podziel się