Kasetony
- Dom i ogród

Kasetony – gdzie znajdą zastosowanie?

Kasetony sufitowe i naścienne są niezwykle przydatnym, choć ostatnimi czasy dość niedocenianym rodzajem wykończenia powierzchni. Gdzie warto je układać i czy konieczne jest wynajęcie w tym celu profesjonalnej ekipy?

Czym są kasetony sufitowe?

Są to swego rodzaju płyty o charakterze ozdobnym, które montuje się właśnie do powierzchni sufitowych. Można je przyrównać do rozwiązania, jakim są panele sufitowe: stanowią one ciekawą alternatywę dla zwykłego pokrywania tych powierzchni farbą.

Dodatkowo, niewątpliwą zaletą kasetonów czy paneli jest fakt, że wpływają one na wygląd pomieszczenia. Nie mamy tu na myśli wyłącznie walorów estetycznych – chodzi również o kwestie powiązane z optycznym ich obniżeniem. W wielu nowoczesnych budynkach pokoje są nieco zbyt wysokie, przez co sprawiają wrażenie nieco zimnych i jakby pustych. Wyłożenie sufitu takim wykończeniem, jakim są panele sufitowe – znacząco poprawia ich wygląd.

Wpływ na akustykę oraz ciepło

Zarówno kasetony ścienne, jak i sufitowe są idealnym rozwiązaniem do pomieszczeń, w których jest chłodno lub dźwięk nadmiernie się niesie. W związku z tym, że stanowią one dodatkową warstwę przy ścianie lub suficie – znacząco zmniejsza się echo, a dodatkowo – pomieszczenie jest nieco cieplejsze.

Choć trudno tu mówić o faktycznej warstwie docieplającej, sam fakt, że pokój jest odizolowany od dworu kasetonem, czy to znajdującym się na ścianie, czy na suficie – wpływa bardzo pozytywnie na ich docieplenie. Dlatego też jeśli macie wrażenie, że niektóre pokoje w Waszym domu czy mieszkaniu są chłodniejsze od innych – to może być idealne rozwiązanie.

Gdzie znajdują zastosowanie kasetony ścienne?

Obydwie formy kasetonów, zarówno te montowane na ścianach, jak i na suficie, można układać w różnych pomieszczeniach. Jedynym warunkiem jest to, że pokój nie powinien być zanadto wilgotny, bowiem może prowadzić do degeneracji kasetonów. To oznacza, że nie sprawdzą się one na przykład w łazienkach lub w kuchni.

Będą za to stanowić doskonałe rozwiązanie w pokojach dziennych, sypialniach i salonach. Jeśli zastanawiacie się, jaki kolor kasetonów wybrać, niestety na to pytanie nie ma jednej, dobrej odpowiedzi. W niektórych sytuacjach zdecydowanie lepiej prezentują się ciemne barwy, w innych – jaśniejsze odcienie. Jedynym, co można stwierdzić na pewno jest fakt, że w niewielkich pokojach ciemne kasetony mogą powodować nieco klaustrofobiczne wrażenie. Jeśli chcemy, by pokój wydawał się większy – warto postawić na kasetony w jasnych odcieniach, ze stosunkowo dużymi wzorami.

Podziel się