wózki widłowe
- Przemysł, Motoryzacja

Uprawnienia i obowiązki konserwatora wózków widłowych i utd

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wózki widłowe tak samo, jak każdy inny pojazd mogą w pewnym momencie się popsuć. Zdarzają się również sytuacje, że wspomniane pojazdy będą wymagały wymiany podzespołów. Wspomnianymi pracami zajmuje się konserwator wózków widłowych. Czym dokładnie jest odbiór udt?

Co dokładnie warto wiedzieć o osobie wykonującej omawiany zawód?

W najprostszym możliwym ujęciu jest to osoba, która jest odpowiedzialna za systematyczne przeprowadzanie przeglądów wózków widłowych. Ponadto konserwator może wykonywać naprawy. Fachowiec oczywiście musi posiadać odpowiednie uprawnienia.

Jakie uprawnienia powinien mieć konserwator udt?

Warto wiedzieć, że można wyróżnić dwa rodzaje uprawnień na bazie których konserwator ma możliwość przeprowadzania kontroli stanu technicznego poszczególnych wózków widłowych, naprawiać pojazdy, a także wykonywać konserwacje.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dzięki uprawnieniom IWJK konserwator udt będzie mógł przeprowadzać różnego rodzaju prace konserwatorskie na jezdniowych wózkach podnośnikowych, które są wyposażone w mechaniczny napęd podnoszenia, a także specjalizowanych wózkach.

Z kolei uprawnienia IIWJK pozwolą na przeprowadzanie prac konserwatorskich tylko dla wózków jezdniowych podnośnikowych wyposażonych w mechaniczny napęd podnoszenia. Godny uwagi jest fakt, że nie zalicza się do nich wspomnianych wcześniej wózków specjalizowanych.

Nie wszyscy wiedzą, że specjalna legitymacja konserwatora jest wydawana przez Urząd Dozoru Technicznego dopiero po pozytywnie zdanym egzaminie. Należy zaznaczyć, że uprawnienia nie mają żadnego terminu ważności.

Jakie obowiązki ma konserwator wózków widłowych?

Konserwator wózków widłowych ma znacznie większą liczbę obowiązków, niż mogłoby się wydawać. Do jego zadań należy zaliczyć przede wszystkim regularne i bardzo dokładne konserwacje. Ponadto osoba wykonująca omawiany zawód musi wprowadzać właściwe adnotacje w dzienniku konserwacji określonego wózka. Nie można zapomnieć o tym, że obowiązkiem konserwatora jest przeprowadzenie kontroli stanu technicznego danego pojazdu.

Bardzo istotne znaczenie ma bieżące sprawdzanie stanu poszczególnych elementów, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Pracownik musi także obserwować poprawność działania wszystkich urządzeń sygnalizujących i sterujących. Nie wszyscy mają świadomość, że zadaniem konserwatora jest kontrola poprawnego działania urządzeń oświetleniowych. Godny uwagi jest fakt, że to osoba wykonująca omawiany zawód będzie decydowała o tym, czy określony wózek nadaje się do użytku.

Podziel się