elektryka, prąd, SEP
- Technologia, Przemysł

Uprawnienia SEP – co dobrze wiedzieć?

Zdobycie uprawnień SEP stwarza wiele ogromnych możliwości dla każdego, kto na co dzień zajmuje się eksploatacją bądź dozorem rozmaitych urządzeń, instalacji, a nawet sieci elektrycznych.

Czym są uprawnienia SEP?

Pod skrótem “SEP” kryje się Stowarzyszenie Elektryków Polskich. W związku z tym nietrudno zgadnąć, że sepowskie uprawnienia przydają się każdego dnia w branży elektrycznej. Uzyskanie uprawnień pozwala bowiem na wykonywanie rozmaitych prac przy urządzeniach elektrycznych. Nieważne, czy mowa o ich dozorze, czy reparacji.
Należy jednak pamiętać, że SEP uprawnienia pozwalają na podejmowanie czynności pod napięciem nie większym niż 1 kV.

Uprawnienia sepowskie można bez większego trudu zdobyć poprzez wzięcie udziału w odpowiednim kursie. Do udziału w szkoleniu nie trzeba być zawodowym elektrykiem, a jedynie pasjonatem pragnącym podnieść swoje własne kwalifikacje. Niewątpliwie jednak udział w kursie oraz zdanie egzaminu otworzy nową ścieżkę kariery przed kursantem.

Rodzaje uprawnień sepowskich

SEP uprawnienia można rozdzielić na 3 podkategorie. Każdy rodzaj uprawnień udziela licencji do eksploatacji innego typu urządzeń, instalacji oraz sieci.

Uprawnienia SEP G1 pozwalają na działanie względem urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych bazujących na energii elektrycznej.

SEP G2 określane mianem uprawnień cieplnych stanowią idealne rozwiązanie dla osób, które uwagę poświęcają urządzeniom, instalacji i sieciom energetycznym, których funkcjonowanie oparte jest o ciepło.

Tymczasem SEP G3 dedykowane są osobom wykonującym pracę w obrębie urządzeń, instalacji oraz sieci gazowych, których funkcjonowanie oparte jest o wykorzystanie paliw gazowych.

Szkolenia sepowskie

Szkolenia SEP odbywają się w wielu miastach w Polsce w trybie stacjonarnym, ale obecnie istnieje też możliwość z kursów online. Bądź co bądź odbycie szkolenia zajmuje nie więcej niż jeden dzień. Jest to wyjątkowo dobra inwestycja, ponieważ po zdaniu egzaminu z wynikiem pozytywnym uzyskiwane są sepowskie uprawnienia.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że SEP uprawnienia są ważne przez okres aż 5 lat. Po tym okresie licencję należy odnowić, co jak widać, nie jest czynnością problematyczną. Ponadto szkolenia SEP nie należą wcale do drogich. Cena kursu wraz z egzaminem to około 450 zł. Jest to inwestycja, która przy czynnym użytkowaniu zdobytej wiedzy oraz umiejętności szybko się zwróci z nawiązką.

Podziel się