dbanie o uśmiech, dentysta
- Zdrowie i uroda

Aparat na zęby – kiedy założyć i jaki wybrać?

Pierwsza wizyta u ortodonty jest dużym przeżyciem dla dziecka. Aparat na zęby często jednak jest koniecznością, by poprawić wygląd zębów dziecka. Trzeba pamiętać, że ładny zgryz to nie tylko estetyka. Jest to zabieg ważny dla zdrowia naszego malucha. Jakie objawy powinny zmobilizować rodziców do kontaktu z lekarzem ortodontą?

Wskazania do wizyty u ortodonty?


Nie zawsze wizyta u stomatologa jest konieczna, by zorientować się, że wygląd ząbków naszego malucha wymaga interwencji ortodonty Wołów. Wiele czynników może wskazywać na konieczność założenia aparatu ortodontycznego.

Ortodoncja Wołów może okazać się niezbędna, gdy dziecko ma problemy z zamykaniem buzi oraz oddychaniem przez nos. Ważnym wskazaniem do wizyty są również wady wymowy.

Rodzice, którzy zauważą, że zęby dziecka są krzywe, przechylone lub zbyt stłoczone w jamie ustnej również powinni udać się do ortodonty. Aparaty na zęby Wołów będą również niezbędne, gdy między zębami są duże przerwy.

Rodzice powinni również zwrócić uwagę na złe nawyki, które często występują u dzieci. U maluchów można zauważyć ssanie kciuka czy długie korzystanie ze smoczka. U starszych dzieci może pojawić się nawyk obgryzania twardych przedmiotów takich jak długopisy czy ołówki. Takie skłonności mogą powodować wady zgryzu, które można usunąć wyłącznie przy pomocy aparatu na zęby.

Jak wybrać aparat na zęby?

Ortodonta Wołów powinien być odwiedzony przez rodziców z dzieckiem już w 2-3 roku życia. Najczęściej jednak dzieci trafiają do lekarza między 7 a 9 rokiem życia.

Aparaty na zęby Wołów są ruchome lub stałe. Ruchome aparaty można wyjmować na noc, a ich skuteczność jest w dużej mierze uzależniona od konsekwencji z jaką będą używane. Ortodonta Wołów daje dokładne wskazówki, jak powinien być używany aparat.

Stałe aparaty na zęby Wołów robione są indywidualnie dla każdego pacjenta. Dostosowane są one do wieku dziecka. Mocowane są za pomocą specjalistycznego kleju oraz drucianych łuków o zróżnicowanej sprężystości.

Metalowy aparat ortodontyczny jest najczęściej używany. Jest to skuteczny i stosunkowo tani sposób usunięcia wad zgryzu. Alternatywą dla tego rozwiązania są estetyczne aparaty ortodontyczne Wołów. Jest to aparata wykonany z kompozytu lub porcelany. Są one niewidoczne i dlatego polecane są dla dzieci, które odczuwają duży dyskomfort nosząc tradycyjny, metalowy aparat ortodontyczny.

Trzeba pamiętać, że założenie aparatu ortodontycznego jest możliwe wyłącznie, gdy zęby dziecka są wyleczone.

Podziel się