Kariera każdego elektryka rozpoczyna się od uprawnień SEP G1. Mowa tu oczywiście o podstawowych kompetencjach, dzięki którym może on pracować przy sieciach energetycznych o napięciu do 1 kV. Osoba posiadająca takie uprawnienia, może wykonywać szereg prac elektroenergetycznych.
Co może elektryk?
Osoba która skończyła kurs SEP 1kV, może naprawiać sieci, urządzenia i instalacje elektryczne, których napięcie sięga do 1 kV. Oczywiście w trakcie późniejszych szkoleń i kursów istnieje możliwość podwyższenia tego zakresu. Uprawnienia SEP do 1kV dają też możliwość napraw zespołów prądotwórczych i to zarówno jedno jak i trójfazowych. Osoba która je posiada, może też wykonywać naprawy przy różnego rodzaju urządzeniach elektrotermicznych i to zarówno w kontekście zastosowań domowych, jak i – rzecz jasna – przemysłowych.
Specjalistyczne prace i umiejętności
Elektryk z uprawnieniami SEP G1 może wykonywać szereg różnych prac specjalistycznych. Mogą one dotyczyć np. naprawy lub obsługi urządzeń wykorzystywanych w procesie elektrolizy chemicznej, a także sieci elektrycznego oświetlenia ulic. Zgodnie z przepisami elektryk ten może również zajmować się naprawą elektrycznej sieci trakcyjnej, która jest najczęściej stosowana w różnego rodzaju instalacjach układów napędowych. Wreszcie – osoba ta może świadczyć swe usługi również w kontekście różnych rodzajów elektrycznych urządzeń wykorzystywanych np. w instalacjach przeciwwybuchowych.
Praca i kariera od podstaw
Osoba, która zdobyła uprawnienia SEP do 1kV jest dopiero na początku swej zawodowej drogi. Może ona jednak z biegiem czasu stale się rozwijać, inwestując tym samym w rożne kursy i szkolenia. Bardzo popularnym kierunkiem jest tu specjalizacja z zakresu pomiarów, która – ze względu na rosnące potrzeby rynku – może pochwalić się wciąż rosnącymi zarobkami. Naturalnie istnieje możliwość równoległej nauki w szkole ponadpodstawowej lub nawet wyższej, dzięki którym istnieje możliwość zdobycia tytułu technika lub inżyniera (magistra).
Podsumowując, początkowy kurs SEP 1kV może być bramą do dalszego i dynamicznego rozwoju zawodowego. Mało tego – warto doskonalić się w tym fachu i to zarówno pod kątem umiejętności teoretycznych jak i praktycznych.