komputer poleasingowy
- Biznes

Czy warto kupić komputer poleasingowy?

Kupno komputera lub laptopa zawsze wiąże się z dużym obciążeniem budżetu domowego. Z tego względu często decydujemy się na zakup ratalny, zwłaszcza wtedy, gdy poprzedni sprzęt zepsuł się nagle. Istnieje jednak znacznie tańsza alternatywa.

Komputery poleasingowe – czy to się opłaca?

Leasing to przede wszystkim oferta dla dużych firm, które w ten sposób kupują, a właściwie dzierżawią samochody oraz komputery i laptopy. Najczęściej po 2,3 latach oddają używany sprzęt i zamawiają nowy. Leasingodawca wystawia przedmioty na sprzedaż po bardzo atrakcyjnych cenach. I to jest właśnie okazja na kupno komputera lub laptopa za niewielkie pieniądze. Różnica w cenie między nowym komputerem z marketu a używanym komputerem może wynosić nawet 50%, a to bardzo dużo. Niektórzy obawiają się, że używane komputery mogą być już wyeksploatowane i długo nie posłużą. Czy to prawda?

Komputery poleasingowe – jakość

Trzeba zacząć od tego, że komputery i laptopy produkowane na rynek detaliczny montowane są na skalę masową z tanich podzespołów. Ładnie się prezentują, ale nie imponują możliwościami i oprogramowaniem. Za naprawdę sprzęt dobry sprzęt trzeba by zapłacić bardzo dużo. I w tym właśnie tkwi sedno problemu.

Duże korporacje jednorazowo zamawiają kilkaset lub kilka tysięcy sztuk komputerów. Potrzebują sprzętu najwyższej jakości, który bezawaryjnie będzie służył przez okres leasingu. Jest to przede wszystkim sprzęt markowy konfigurowany pod konkretne zamówienie. Wszystkie komponenty są bardzo dokładnie montowane, sprzęt jest sprawdzany i poddawany testom. Osobną sprawą jest oprogramowanie, przede wszystkim posiada licencję i jest całkowicie legalne. Najczęściej jest to oprogramowanie Professional, które daje znacznie więcej możliwości niż oprogramowanie Home w komputerach i laptopach przeznaczonych dla konsumenta detalicznego. Oznacza to, że tanie laptopy poleasingowe mogą posiadać lepszą specyfikację niż nowe z marketu lub sklepu sieciowego.

Używane komputery poleasingowe są po przeglądzie i mają gwarancję, najczęściej wynosi ona 3 miesiące, ale można znaleźć egzemplarze nawet z roczną gwarancją. Tak kupione tanie laptopy mogą do potrzeb domowych posłużyć nawet kilka lat.

Wady sprzętu poleasingowego

Oczywiście używane komputery noszą na sobie ślady eksploatacji, klawiatura już się nie błyszczy, ale za to na pewno jest ergonomiczna. Kształt obudowy laptopa też na pewno nie będzie zgodny z najnowszymi trendami. Trudności ze znalezieniem komputera poleasingowego będą mieli miłośnicy gier komputerowych, ponieważ karty graficzne dobierane są pod kątem pracy, a nie rozrywki.

Podziel się