O ile oczy są zwierciadłem duszy, o tyle piękne, białe zęby potrafią rozjaśnić każdy uśmiech. Troska o efektowny zgryz powinna być na uwadze nie tylko pań, ale i mężczyzn. Na szczęście specjalistyczne gabinety stomatologiczne oferują dzisiaj sprawdzone i nowoczesne metody rozjaśniania i wybielania uzębienia. W poniższym tekście wskażemy na niektóre z nich.
Kiedy i jak rozjaśnić zęby?
Zacznijmy od przyczyn, które powodują, że zęby tracą swój naturalny kolor. Wiele czynników powoduje, że stają się matowe, znika też jasny, biały blask. Niektóre pokarmy mogą przebarwić szkliwo, które jest najbardziej zewnętrzną warstwą zębów. Ten rodzaj przebarwień można zwykle leczyć za pomocą tradycyjnych środków czyszczących, takich jak choćby pasta wybielająca.
Jednak czasami zęby wyglądają na żółte, ponieważ twarde szkliwo uległo erozji, odsłaniając zębinę pod spodem. Dzieje się tak wskutek chorób przyzębia a także palenia papierosów. Przebarwienia wiążą się również z procesami starzenia się organizmu. Wtedy warto zwrócić się do specjalisty, który zaproponuje jak rozjaśnić zęby, stosując bardziej zaawansowane metody.
Wybielanie zębów lampą Beyond
Nowoczesna technologia faktycznie umożliwiła szybkie i łatwe uzyskanie bielszego i jaśniejszego uśmiechu. Światło rzeczywiście odgrywa rolę w przyspieszonym procesie wybielania, jednak samo uśmiechanie się do jego źródła nie wybieli nam zębów. Trzeba użyć profesjonalnego sprzętu w zaciszu gabinetu stomatologicznego.
Wybielanie zębów lampą Beyond to metoda całkowicie bezpieczna dla pacjenta. Choć samo urządzenie może przypominać wytwory technologii obcych z filmów science fiction, to użycie takiej lampy jest w miarę proste i przynosi doskonałe rezultaty, nie ingerując w strukturę uzębienia. Na czym polega sam proces? Magia dzieje się już po godzinie utleniania przebarwień na powierzchni szkliwa za pomocą specjalnego żelu, traktowanego światłem akceleratora Beyond. Dokładnie – wystarczy jedna wizyta, 60 minut i możemy cieszyć się zdrowym, białym uśmiechem. Ta metoda zalecana jest głównie osobom w podeszłym wieku, u których przebarwienia są wynikiem naturalnego starzenia się.
Nakładkowa metoda wybielania zębów
Metoda nakładkowa polega na zastosowaniu indywidualnie i idealnie dopasowanej nakładki na łuki zębowe pacjenta wraz z odpowiednim wybielaniem żelowym. W zależności od stężenia preparatu wybielającego można go stosować w dzień lub w nocy.
Wszystko zaczyna się w gabinecie dentysty, gdzie higienistka dokładnie bada stan uzębienia. Kolejnym krokiem jest pobranie wycisku, na podstawie którego laboratorium protetyczne wykonuje spersonalizowane nakładki. Na kolejnej wizycie pacjent otrzymuje gotowy zestaw wybielający do wygodnego stosowania w domu wraz z instrukcją użytkowania. Czas trwania wybielania nakładkowego to okres około dwóch tygodni.
Nakładkowa metoda wybielania zębów ma tą przewagę nad innymi, że przy dobieraniu nakładki i rodzaju preparatu leczniczego bierze się pod uwagę ewentualne schorzenia przyzębia – wszystko w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowia pacjenta.
Paski wybielające do zębów
Wybielanie zębów paskami to stosunkowo nowy sposób wybielania zębów, który staje się coraz popularniejszy. Metoda ta polega na naklejaniu pasków zawierających specjalne składniki wybielające na powierzchnię zębów. Paski są wykonane z plastiku, który jest przystosowany do kontaktu z jamy ustnej. Zawierają one również składniki wybielające, które są w stanie usunąć przebarwienia, osady i inne zanieczyszczenia z powierzchni zębów.
Paski wybielające są łatwe w użyciu i można je nosić dosłownie wszędzie. Są one dostępne w różnych rozmiarach, aby dopasować je do kształtów zębów każdej osoby. Można je nosić dwa razy dziennie po dokładnym umyciu zębów i pozostawiać na zębach przez 20-30 minut. Te paski mają również możliwość wybielenia pojedynczych zębów lub całej jamy ustnej.
Głównymi zaletami wybielania zębów paskami są: szybkie działanie, niższy koszt w porównaniu z innymi metodami wybielania zębów, łatwa aplikacja i bezpieczeństwo. Paski są bezpieczne dla zębów i dziąseł oraz nie zawierają składników, które mogą wywołać podrażnienia. Ponadto, wybielanie zębów paskami jest często zalecane przez stomatologów jako skuteczny i bezpieczny sposób wybielania zębów.
Niestety, wybielanie zębów paskami ma również pewne wady. Przede wszystkim, efekty są często krótkotrwałe i konieczne będzie powtarzanie zabiegu, jeśli zęby mają być utrzymane w dobrym stanie. Ponadto, w niektórych przypadkach skuteczność tej metody może być ograniczona.
Podsumowując, wybielanie zębów paskami jest skutecznym i bezpiecznym sposobem wybielania zębów. Chociaż ma ono pewne wady, jest to wciąż jedna z najlepszych metod, dzięki której zęby mogą zachować zdrowy wygląd.
Podsumowanie
Jak widać, istnieje wiele sposobów na rozjaśnienie zębów i wyglądania lepiej. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, należy skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że wybrany przez Ciebie sposób wybielania jest odpowiedni dla Twojego stanu zdrowia.
Jakie są sposoby na rozjaśnienie zębów?
Istnieje wiele skutecznych metod, które można wykorzystać do rozjaśnienia zębów. Najbardziej popularne to wybielanie pastą do zębów, wybielanie laserowe, wybielanie nakładkowe i wybielanie żywicy.
Jak długo trwa wybielanie laserowe?
Wybielanie laserowe może trwać od jednej do trzech godzin, w zależności od stanu zębów.
Czy wybielanie nakładkowe jest bezpieczne?
Tak, wybielanie nakładkowe jest bezpieczne, jeśli są stosowane zgodnie z instrukcjami.
Jakie są długoterminowe skutki uboczne wybielania zębów?
Długoterminowe skutki uboczne wybielania zębów są niewielkie i obejmują tylko niewielkie podrażnienie dziąseł, zmianę odcienia zębów i możliwą wrażliwość.