dentysta, stomatolog
- Zdrowie i uroda

Jakie uzupełnienia protetyczne można wykonać?

Strata zęba to na pewno nieprzyjemne doświadczenie, a szczególnie wtedy gdy dochodzi do niej przedwcześnie, czyli u młodej osoby. U osób starszych jest to naturalne zjawisko, dlatego łatwiej jest się z tym pogodzić, choć oczywiście nie oznacza to, że należy taką sytuację bagatelizować. Braki w uzębieniu to nie tylko defekt estetyczny (choć fatalnie wpływają na wizerunek człowieka), jest to też niekorzystna sytuacja z punktu widzenia zdrowia jamy ustnej, dlatego istotne jest niezwłoczne wykonanie uzupełnienia. Na co można liczyć?

Każdy pacjent zjawiający się w gabinecie protetyka lub stomatologa zajmującego się wykonywaniem uzupełnień protetycznych może decydować między różnymi rozwiązaniami. W grę wchodzą między innymi mosty zębowe Łask, które wymagają oszlifowania sąsiednich zębów, na których będzie opierać się uzupełnienie. Kiedy zaś doszło do złamania czy innego uszkodzenia zęba, ale nadal jest w dziąśle jego korzeń i jest on zdrowy, można zdecydować się na rozwiązanie, jakim są korony zębowe Pabianice. Warto jednak pamiętać, że takie uzupełnienia zwykle nie są bardzo solidne ze względu na ich budowę, wobec czego korony zębowe Zduńska Wola służą bardziej do uśmiechu niż do gryzienia twardych pokarmów. Kiedy jednak dojdzie do zniszczenia, zawsze można wykonać nową koronkę (co oczywiście pociąga za sobą kolejne koszty).

Jeszcze inną opcją są zdobywające coraz większą popularność implanty stomatologiczne. Są one coraz bardziej cenione ze względu na to, że stanowią najdoskonalszy sposób zastępowania utraconych naturalnych zębów, wyglądając identycznie jak one. Ze względu na swą budowę dają też bardzo realne odczucia, jest to więc świetne rozwiązanie dla osób, które obawiają się uczucia ciała obcego w jamie ustnej i ogólnie noszenia sztucznych zębów. W czym więc problem? Implanty przede wszystkim są drogie (choć “ratuje je” fakt, że rzadko zachodzi konieczność ich wymiany na nowe – zwykle nawet młodym pacjentom służą dożywotnio). Poza tym nie jest to rozwiązanie dla kogoś, kto chce od razu mieć uzupełniony brak w uzębieniu. Implanty muszą zrosnąć się z kością, więc na efekt zabiegu, czyli nowy ząb, czeka się kilka miesięcy. W tym czasie można albo nosić uzupełnienie tymczasowe, albo też nie mieć zęba, co jest akceptowalne w przypadku, gdy brakuje go w tylnej części jamy ustnej i brak nie jest widoczny. W gabincecie stomatologicznym robione są różne rodzaje uzupełnienia zębów, w tym korony zębowe Pabianice, mosty zębowe.

Podziel się