dentysta, stomatolog
- Zdrowie i uroda

Czym jest próchnica?

Próchnica jest jedną z chorób zakaźnych, której skutkiem może być ból zębów. Nieleczona próchnica może doprowadzić do wielu groźnych chorób. Podczas regularnych wizyt stomatologicznych dentysta bielsko będzie w stanie zauważyć początki jej powstawania i zapobiec konsekwencjom poprzez wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Czym jest próchnica?

Próchnica to choroba społeczna, dotyczy większości społeczeństwa. Właściwa higiena jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty bielsko biała mogą jej zapobiegać. W ramach profilaktyki próchnicy prócz regularnego mycia i nitkowania zębów należy przychodzić na przegląd dentystyczny co pół roku. W wypadku dzieci stomatolog bielsko biała powinien oglądać ich zęby co 3 – 4 miesiące.

Pierwsze objawy próchnicy

Pierwszymi objawami próchnicy są białe plamki na zębach. Nie wymagają one jeszcze borowania, wystarczy remineralizacja. Podczas tego zabiegu dentysta bielsko biała oczyszcza ząb ze złogów wapnia i nakłada żel z fluorem. Zabieg powinien być powtarzany kilka razy.

W wielu wypadkach próchnica zduszona w zarodku nie będzie się odnawiać a zęby pozostaną zdrowe i mocne na kolejne lata. Kluczowe jest jednak wykrycie próchnicy na tak wczesnym etapie.

Ból zęba spowodowany próchnicą

Z czasem jasne plamy na zębach ciemnieją i próchnica staje się widoczna gołym okiem. Gdy bakterie przenikną ze szkliwa do zęba, pacjent zaczyna odczuwać dolegliwości bólowe. Wizyta u dentysty bielsko staje się koniecznością i lepiej z nią nie zwlekać, bo gdy dojdzie do uszkodzenia miazgi, ząb trzeba będzie leczyć kanałowo. To nie dość, że jest dość drogie, to mocno osłabia zęby.

Przy zaawansowanej próchnicy konieczne jest założenie plomby. Najpierw dentysta bielsko musi przy pomocy wiertła lub lasera oczyścić ząb a potem odbudować go za pomocą plomby. Współcześnie stosuje się dwa rodzaje wypełnienia zęba:

  • amalgamat, który z czasem ciemnieje, więc najczęściej stosuje się go na zęby tylne (jest refundowany przez NFZ)
  • światłoutwardzalny kompozyt (leczenie w ramach opieki prywatnej),
  • cement szklano-jonomerowy.

Nieleczona próchnica może powodować szereg chorób organizmu od anginy aż po choroby serca. Regularne wizyty u Pani stomatolog Bielsko Biała pomagają utrzymać zęby w dobrej kondycji. Właściwa higiena jamy ustnej oraz zdrowe odżywianie gwarantują, że zęby rzadziej będą się psuć.

Podziel się