zdrowe zęby, dentysta
- Zdrowie i uroda

Licówki porcelanowe czy kompozytowe – co wybrać?

Pomimo tego że każdy doskonale wie, jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej, a także regularne wizyty u dentysty, tak czy inaczej może dojść do bardzo poważnych uszkodzeń zębów. Często jedynym sposobem na to, aby poprawić wygląd swojego uzębienia, jest zamocowanie licówek. Jak się jednak okazuje, mało kto wie, które licówki wybrać. Czym się więc charakteryzują najpopularniejsze dwa rodzaje, czyli modele porcelanowe i kompozytowe?

Zalety i wady licówek

Licówka to specjalna nakładka na zęby, która umieszczana jest na ich przedniej stronie. Dzięki temu maskowane są liczne defekty zębów w postaci np. ułamań, ukruszeń czy też nawet zwykłych przebarwień. Jak jednak można się bez trudu domyślić, na rynku dostępna jest dość duża liczba różnych modeli licówek. Licówki porcelanowe czy kompozytowe? Co wybrać?
Nie da się ukryć, że zdecydowanie największą popularnością cieszą się modele kompozytowe. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena, a także bardzo atrakcyjny wygląd. Co więcej, cechują się one również twardością zbliżoną do szkliwa. Jakie są wady takich licówek? Są one zdecydowanie mniej wytrzymałe niż wersje porcelanowe, a także są narażone na odkładanie się kamienia na styku z zębem.
Drugim popularnym rodzajem są licówki porcelanowe. Co prawda są one wyraźnie droższe, lecz jednak są bardziej odporne na różnego rodzaju uszkodzenia.
Które licówki wybrać? Jeśli tylko wysoka cena nie jest dla kogoś problemem, bezapelacyjnie poleca się modele porcelanowe. Jeśli jednak będzie to zbyt duży wydatek, licówki kompozytowe również będą dobrym wyborem, choć oczywiście nieco będą ustępowały jakością licówkom porcelanowym.

Czy mocowanie licówek jest bolesne?

Skoro wiadomo już, które licówki będą najlepsze, warto się teraz dowiedzieć, czy ich mocowanie jest bolesne. Jak konkretnie ten zabieg wygląda?
Jak się okazuje, samo mocowanie licówek nie jest specjalnie bolesne, ponieważ opiera się na zastosowaniu odpowiedniego, bardzo mocnego kleju. To, co może rodzić pewien dyskomfort, to przygotowanie zęba do położenia na nim licówki. Wymagane jest bowiem jego oszlifowanie, co bez podania znieczulenia może być bardzo bolesne. Jeśli jednak zabieg ten będzie wykonywany w znieczuleniu miejscowym, wtedy pacjent nie będzie czuł żadnego dyskomfortu, a sam zabieg przebiegać będzie bardzo szybko i w komfortowych warunkach.

Inny artykuł w podobnej tematyce: https://cafe-bazylia.pl/dbaj-o-usmiech-swojego-dziecka/

Podziel się