gabinet stomatologiczny, gabinet dentystyczny
- Zdrowie i uroda

Pierwsza wizyta dentystyczna

Profilaktyka ma szczególne znaczenie, gdy chodzi o higienę jamy ustnej małego dziecka. Ze względu na fakt, że mleczne zęby szybko ulegają uszkodzeniu, niezwykle istotne jest, aby zarówno rodzice, jak i lekarz stomatolog Toruń dbali o zdrowie dziecka w tym aspekcie. Kiedy jednak rodzice powinni umówić się na pierwsze spotkanie z dentystą? Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta z dzieckiem u tego specjalisty? Na co zwracać uwagę przy codziennej higienie ust dziecka?

Klinika dentystyczna Toruń przygotowana na pierwsze spotkanie z młodym pacjentem

Dzieci przechodzą ząbkowanie w różnym wieku. Niektóre mają pierwsze mleczaki już w wieku trzech miesięcy lub mniej, a niektóre w pierwsze urodziny nadal czekają na pierwszego ząbka. Dlatego ciężko wskazać idealny moment na pierwszą wizytę dziecka. Stomatolog Toruń może przyjąć pacjenta po pojawieniu się pierwszego zęba, niezależnie od wieku dziecka. W przypadku młodszych dzieci będzie to tylko szybka wizyta adaptacyjna i przekazanie podstawowych informacji dotyczących higieny jamy ustnej dziecka. Jeśli jednak zęby mleczne nie wyrosną do pierwszych urodzin warto mimo wszystko udać się na konsultację. Dentysta Toruń zbada wtedy, czy dziecko posiada zalążki zębów mlecznych – zdarzają się przypadki, że niemowlę jest ich pozbawione. Z roczniakiem można nawiązać już pewien rodzaj komunikacji, dlatego zbadanie jamy ustnej będzie łatwiejsze – można również samemu dziecku pokazać jak powinno szczotkować ząbki.

Jakie czynniki zewnętrzne wpływają na zdrowe zęby dziecka?

Ponad 80% dzieci w Polsce ma próchnicę. Jest kilka czynników wpływających na taką sytuację. Pierwszym jest z pewnością fakt, że próchnica jest zaraźliwa, a rodzice mają często tendencję do oblizywania smoczków czy łyżeczek dziecka, a nawet dzielenia się jedzeniem. Druga sprawa to podawanie dużej ilości słodzonych posiłków i słodzonych napojów. Cukier ułatwia rozwój próchnicy, a małe dziecko często ma problem z zachowaniem prawidłowej higieny, nawet przy wsparciu rodziców.

Codzienna higiena – dentysta Toruń przekaże najnowsze zalecenia

Klinika dentystyczna Toruń przygotowała odpowiednie informacje na wizytę adaptacyjną. Na modelu jamy ustnej pokazane zostanie pacjentowi i opiekunom, w jaki sposób należy szczotkować zęby dziecka. Wskazane zostaną również informacje dotyczące odżywiania – szczególnie podjadania w godzinach nocnych i wieczornych. Wszystko po to, by zachować dziecięce zęby w zdrowiu. Nikt nie chce przysporzyć dziecku bólu i stresu związanego z leczeniem zębów – dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Podziel się