stary telefon
- Technologia

Telefon. Urządzenie, które zmieniło świat

Telefon bez wątpienia można określić mianem urządzenia, które zmieniło świat. To właśnie dzięki niemu możliwa stała się głosowa komunikacja z osobami z innych rejonów, miast czy nawet kontynentów. Historia powstania tego urządzenia jest bardzo interesująca. Kto wymyślił telefon? Wbrew pozorom nie jest to – jak się powszechnie uznaje – Alexander Bell.

Wynalazca pierwszego telefonu

Na pytanie, kto wynalazł telefon, odpowiedź nie jest oczywista. Alexander Bell rzeczywiście opatentował takie urządzenie, jednak go nie wymyślił. Kto wymyślił telefon? Antonio Meucci i to około 20 lat wcześniej. Dlaczego zatem na pytanie kto wynalazł telefon, w odpowiedzi nie pada jego nazwisko? Powód jest dość nietypowy. Ponieważ nie on go opatentował. Owszem, miał takie plany, jednak koszt patentu był w ówczesnych czasach na tyle wysoki, że po prostu nie było go na to stać. Swoje urządzenie jednak zaprezentował publicznie. W nowojorskiej gazecie pojawił się artykuł na ten temat. Ciekawa jest geneza jego powstania. Człowiek ten potrzebował po prostu urządzenia, dzięki któremu będzie komunikować się z chorą żoną, W czasie, gdy on pracował w warsztacie, żona była piętro wyżej co uniemożliwiało zwykłą rozmowę.

Pierwszy telefon komórkowy

Na telefony komórkowe trzeba było trochę poczekać. Pierwszy telefon komórkowy to urządzenie firmy Ericsson. Ważyło około 40 kilogramów, wielością przypominało walizkę. Ten telefon jednak na stałe pozostał w fazie prototypu, nigdy nie wszedł do masowej produkcji. Pierwszy telefon masowej produkcji to Motorola Dyna TAC. Ważyła 2 kilogramy, nie była poręczna, kosztowała sporo, a i tak sprzedano wiele tysięcy egzemplarzy tego modelu. Model ten pojawił się też w filmie “James Bond”.

Na przestrzeni lat telefony komórkowe udoskonalano. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku pojawiły się pierwsze telefony z grami, wymiennymi obudowami, z wbudowanym kalendarzem czy kalkulatorem. W tych latach pojawiły się też pierwsze komórki z aparatem fotograficznym.

Telefony z ekranem dotykowym

Pierwszy telefon komórkowy z ekranem dotykowym to obsługiwany rysikiem IBM Simon. Ta pierwsza komórka z ekranem dotykowym, oprócz możliwości dzwonienia, miała również możliwość obsługiwania poczty elektronicznej. Właściciel telefonu mógł też korzystać z wbudowanych gier, kalkulatora i kalendarza.

Trudno określić, kto wymyślił telefony nazywane obecnie smartfonami. Powstawały na drodze zmian i ulepszeń telefonów z ekranem dotykowym. Obecnie są najpopularniejszym rodzajem telefonów, choć wciąż jest spora grupa osób, wybierających mniej skomplikowane telefony komórkowe bez ekranu dotykowego tylko z klawiaturą.

Podziel się