dentysta, stomatolog
- Zdrowie i uroda

Wątpliwości w sprawach związanych z zębami

Pacjent powinien czuć się swobodnie, aby przedyskutować z dentystą, jakie decyzje należy podjąć, kiedy stan uzębienia nie jest satysfakcjonujący. Dentysta powinien być profesjonalistą, aby doradzić jak najlepiej, zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną.

Ile trzymają się licówki? Czy warto się na nie zdecydować?

Decyzja o założeniu licówek na pewno nie jest łatwa. Zawsze trzeba pamiętać o tym, że jest to ingerencja w naturalny stan uzębienia. Ile trzymają się licówki? To zależy od ich rodzaju. Jeżeli są to licówki kompozytowe, można spodziewać się, że będą służyć pacjentowi przez 2 lub 3 lata. O wiele bardziej trwałe są licówki ceramiczne bądź porcelanowe. Ich trwałość szacuje się nawet na 10 do 15 lat. Co trzeba zrobić później? Wymienić licówki na nowe. Na szczęście dzisiaj nie stanowi to najmniejszego problemu, ponieważ niemalże każdy dentysta może podjąć się tego zadania.

Czym są licówki?

Wiele osób decyduje się na założenie licówek, aby poprawić wygląd swojego uzębienia. Warto wiedzieć dokładnie czym są licówki, aby świadomie podjąć decyzję, czy jest to najlepsze rozwiązanie w danej sytuacji. Pojedyncze nakładki, dość cienkie, aby nie przeszkadzały w codziennym życiu, to właśnie licówki. Nakłada je lekarz stomatolog, a sam zabieg jest bezbolesny i nie zajmuje dużo czasu. Licówki mają także inną zaletę. W niektórych sytuacjach pacjent ma wybór, czy założy licówki czy też rozpoczęte zostanie leczenie ortodontyczne. Leczenie u ortodonty wiąże się z założeniem aparatu, co pochłania mnóstwo pieniędzy i jest bardzo czasochłonne. Jednak nie wolno lekceważyć wady zgryzu, ponieważ może mieć ona bardzo negatywne konsekwencje w przyszłości.

Co wpływa na wytrzymałość licówek?

Czy zabieg założenia licówek powiedzie się? To zależy od umiejętności lekarza. Jednak pacjent może zrobić wiele we własnym zakresie, aby móc jak najdłużej cieszyć się efektami zabiegu. Co wpływa na wytrzymałość licówek? Na pewno warto w określonych odstępach czasu przychodzić na kontrole do stomatologa, który oceni, czy nie dzieje się nic niepokojącego. Jeśli problem zostanie w porę rozpoznany, jest ogromna szansa na reakcję i jak najmniejsze skutki uboczne. Pacjent powinien unikać urazów, które mogłyby zniszczyć licówki. Przede wszystkim należy słuchać lekarza i postępować według jego wskazówek. Wtedy można liczyć na szczęśliwy przebieg przygody z licówkami.

Podziel się