Ból ósemki u dorosłych to niestety dość częsta i zarazem bardzo uciążliwa dolegliwość. Zazwyczaj niezbędne są odpowiednie środki i pomoc specjalisty. Co należy robić w takich wypadkach?
Ósemka – bolesne zęby mądrości
Ósemki to innymi słowy cztery ostatnie zęby trzonowe w jamie ustnej. Warto podkreślić, że nie rosną one u każdego człowieka. Najczęściej wyrzynają się u osób już dorosłych – między 20. a 25. rokiem życia. Zdarza się też, że zęby mądrości pojawiają się wcześniej (pod koniec okresu dojrzewania) lub nieco później (u osób 30- lub 40-letnich). Bez względu na wiek, bardzo powszechną sytuacją jest wyrastanie ósemek w nieodpowiednim ułożeniu. Zły kąt ustawienia lub niepełne wyrzynanie się to główna przyczyna bólu. Klinika dentystyczna Łódź przyjmuje pacjentów, którzy skarżą się na dokuczanie ósemek. Na dodatek rosnące trzonowce sprawiają, że budowa i funkcjonowanie innych elementów jamy ustnej może ulec rozmaitym modyfikacjom, co także nie sprzyja dobremu samopoczuciu.
Domowe metody – tylko na chwilę
Gdy nieprawidłowo ułożona ósemka zaczyna sprawiać ból, wówczas naturalnym odruchem jest chęć szybkiego ulżenia sobie. Pacjent sięga wówczas po metody, które ma pod ręką. Najczęściej zażywa tabletki przeciwbólowe, czasem stara się też robić płukanki lub okłady. Lekarze (np. Dentysta Łódź) zaznaczają jednak, że takie domowe sposoby nie są na dłuższą metę dobrym rozwiązaniem. Ich skuteczność i moc działania jest niewystarczająca przy tak silnych dolegliwościach, jakie powodują bolące ósemki. Zdecydowanie lepszą opcją jest wizyta w renomowanym gabinecie, takim jak choćby Klinika dentystyczna Łódź.
Stomatolog Łódź a ból ósemek
Ból wywołany ósemką jest tak silny, że często pacjent nie może normalnie funkcjonować. Dolegliwość zakłóca codzienne życie, wywołuje zawroty głowy, niekiedy nawet problemy ze słuchem i wzrokiem. Specjalistyczna pomoc jest zatem koniecznością. Dentysta Łódź może podjąć się rozwiązania takiego problemu poprzez leczenie zęba lub usunięcie go. Decyzja podjęta zostaje na podstawie m.in. tego, w jakiej pozycji ząb wyrósł oraz czy został zaatakowany przez próchnicę lub stan zapalny. Jeśli lekarz uzna, że niezbędne jest pozbycie się go, wówczas zostaje wykonana ekstrakcja. Zabieg jest dość trudny – usuwanie ósemek jest znacznie bardziej skomplikowane niż wyrywanie innych zębów. Pacjent może jednak liczyć na podanie mu wcześniej silnego znieczulenia, dzięki któremu nie odczuje żadnego bólu podczas usuwania zęba. Czasem Stomatolog Łódź decyduje się także na zastosowanie narkozy.