telefon
- Technologia

Kto wynalazł telefon?

Kto wynalazł telefon? Jak wiadomo zdecydowana większość osób na co dzień nie zastanawia się nad wspomnianym pytaniem. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że telefon jest obecnie nieodłączny elementem w życiu człowieka. Warto zatem wiedzieć, jaka jest historia tego urządzenia. Kto wynalazł pierwszy telefon komórkowy?

Kto wymyślił telefon?

Należy mieć świadomość, że Aleksander Graham Bell uważany jest powszechnie za wynalazcę telefonu. Naukowiec opatentował swój wynalazek w Kanadzie w 1876 roku. Godny uwagi jest fakt, że mógł ubiec go Elisha Gray, który praktycznie w tym samym czasie ukończył własny projekt telefonu. Oczywiście obaj udali się do urzędu patentowego, jednak pierwszy był wspomniany wcześniej Bell. Gray dokonał zarejestrowania swojego wynalazku kilka godzin później. Warto również wiedzieć, że Aleksander Graham Bell stworzył także inne urządzenia telekomunikacyjne. Z kolei w 1877 roku założył firmę Bell Telephone Company, które pozwoliło mu na rozpowszechnienie wynalazku.

Kto wynalazł telefon stacjonarny?

Bardzo mała liczba osób zdaje sobie sprawę, że koncepcja telefonu stacjonarnego narodziła się zdecydowanie wcześniej. Godny uwagi jest fakt, że prototyp omawianego urządzenia został opracowany już w 1857 roku. Dokonał tego Antonio Meucci, który nie tylko zademonstrował wynalazek, ale również opublikował jego bardzo dokładny opis już w 1860 roku. Niestety nie udało mu się zgromadzić odpowiednich środków pieniężnych do opłacenia drogiej procedury patentowej. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że zgodnie z prawem patent otrzymuje osoba, która jako pierwsza dokonała zgłoszenia swojego urządzenia w urzędzie patentowym.

Kto wymyślił telefon komórkowy?

Należy mieć świadomość, że pierwsze próby stworzenia niezwykle popularnego obecnie telefonu komórkowego miały miejsce już w latach 40. i 50. XX wieku. Godny uwagi jest fakt, że pierwszy telefon komórkowy powstał w szwedzkim przedsiębiorstwie Ericsson już w 1956 roku. Jego koszt był zbliżony do ceny samochodu. Telefon ważył również 40 kg i był wielkości walizki.

Z kolei Motorola w 1973 roku zaprezentowała swój telefon komórkowy. Warto wiedzieć, że Model Motorola DynaTAC wynalazł Martin Cooper. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że jest on uważany obecnie za ojca całej telefonii komórkowej. Pierwsza komórka kosztowała aż 4 tysiące dolarów. Dopuszczono ją do sprzedaży w 1983 roku. Należy mieć świadomość, że pierwszego smartfona zaprezentowano w 1992 roku przez firmę IBM. Urządzenie pozwalało użytkownikowi korzystać z książki adresowej, kalendarza czy notatnika.

Podziel się