Jeżeli zastanawiasz się, jaka metoda uzupełnienia braków w uzębieniu będzie najskuteczniejsza, warto zainteresować się implantologią. Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, które umożliwia odbudowę utraconych zębów. Implanty zębowe są trwałe i komfortowe w codziennym użytkowaniu w przeciwieństwie do ruchomych protez. Ile kosztuje implant zęba?
Czym są implanty zębowe?
Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest implant zębowy. Otóż jest to specjalna tytanowa śruba, która jest wszczepiana w kość szczęki, jej celem jest zastąpienie korzenia zęba. Umieszcza się na niej koronę, którą odcieniem dopasowuje się do koloru naturalnych zębów. Dzięki temu można uzyskać bardzo naturalny efekt i taki sztuczny ząb trudno odróżnić od naturalnych.
Ile kosztują implanty zębów?
Niestety założenie implantu nie jest tanie i nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pojedynczy implant zęba ceny mogą być różne, bo mogą wynosić od 1 800 zł do nawet 4 000 zł, do tego trzeba doliczyć konsultację stomatologiczną, diagnostykę, wszczepienie implantu, a także przygotowanie i założenie korony zębowej.
Jak przebiega zabieg?
Wszczepienie implantu może być wykonane na jednej wizycie, czyli jednofazowo, przy czym wcześniej oczywiście wymagana jest konsultacja oraz diagnostyka radiologiczna. W tym wypadku wszczep i korona są zakładane tego samego dnia. Zabieg może być także dwufazowy, czyli rozłożony w czasie. Na wstępnej konsultacji lekarz wyklucza wszystkie przeciwwskazania, trzeba pamiętać, że przed założeniem implantów niezbędne jest wyleczenie z próchnicy wszystkich zębów.
Wszczepienie implantu przebiega zazwyczaj w 3 fazach. W pierwszej kolejności wykonuje się zabieg chirurgiczny, podczas którego implant zostaje wszczepiony, w kości wywierca się otwór, do którego wkręcana jest śruba. Następnie trzeba poczekać na zrośnięcie się śruby z kością żuchwy, dopiero wtedy można zamocować koronę. Druga faza polega na odsłonięciu implantu i wkręceniu śruby gojącej, która ma na celu przyspieszyć gojenie się rany. Ostatnim krokiem jest nałożenie uzupełnienia protetycznego, co następuje po około 14 dniach.
Brak nawet jednego zęba niesie za sobą dość poważne konsekwencje, dlatego nie warto zwlekać z uzupełnieniem braków w łuku zębowym. Kluczowe jest to, aby wybrać dobrego specjalistę, dzięki temu będziemy mieć pewność, że leczenie zostanie przeprowadzone zgodnie z planem.
Inny artykuł w podobnej tematyce: https://cafe-bazylia.pl/jakie-sa-sposoby-na-rozjasnienie-zebow-sprawdz/