elektrownia, SEP
- Technologia, Przemysł

Jak zdobyć uprawnienia SEP?

Uprawnienia SEP nadawane po zdaniu egzaminu cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Obecnych jest coraz więcej firm, które oferują kurs SEP online. Dzięki temu wygodnemu rozwiązaniu szkolenie jest dostępne dla osób z każdego zakątka kraju.

Czy trzeba być elektrykiem, żeby zrobić kurs SEP online?

Uprawnienia SEP online mogą zrobić wszyscy, którzy ukończyli osiemnasty rok życia. Nie trzeba być pracownikiem związanym z branżą elektryczną lub gazowniczą. Uprawnienia często przydają się również podczas wykonywania innych zawodów na przykład mechanika lub budowlańca. Na kurs coraz częściej decydują się osoby, które hobbistycznie lubią naprawiać sprzęty wykorzystywane na potrzeby domowe.
Do egzaminów przystępują również osoby uczące się w szkołach o profilach technicznych. Dzięki zdobytym uprawnieniom mogą szybciej i łatwiej znaleźć tymczasowe zajęcie w interesujących ich branżach. Jeszcze podczas uczęszczania do szkół zdobywają doświadczenie, które z pewnością zaprocentuje w przyszłości bardzo dobrymi stanowiskami pracy.

Zakres materiału na kursach SEP

Szkolenia dotyczące zdobycia uprawnień Stowarzyszenia Elektryków Polskich obejmują wszystkie zagadnienia odnoszące się do elektroenergetyki, ciepłownictwa oraz gazownictwa. Kończąc kurs z danego modułu można podejść do egzaminu z zakresu eksploatacji lub dozoru danej sieci. Oczywiście można też starać się o pozyskanie całego kompletu uprawnień.
Osoby, które chcą szkolić się tylko w jednej dziedzinie mogą wybrać grupę G1 – energetykę, G2 – ciepło lub G3 – sieć gazowa. Jednak biorąc pod uwagę, że kurs SEP online można zdobyć naprawdę szybko, bardziej opłacalne jest robienie kursów kompleksowych.

Czy posiadanie uprawnień SEP jest obowiązkowe?

Posiadanie uprawnień Stowarzyszenia Elektryków Polskich nie jest obowiązkowe. Jednak coraz więcej pracodawców wymaga, aby nowe osoby przyjmowane do firmy mogły wykazać się odpowiednim zaświadczeniem potwierdzającym posiadaną wiedzę. Również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą zaczynają doceniać posiadanie odpowiednich kwalifikacji. Inwestor, decydując się na współpracę z fachowcem chce mieć pewność, że powierzył swoją inwestycję w ręce specjalisty. Posiadanie odpowiednich uprawnień uwiarygodni fachowca w oczach inwestora. Będzie to także argument na plus przy pozyskiwaniu nowych klientów.

Podziel się