stary telefon
- Technologia

Kto wymyślił pierwszy telefon?

Życie bez telefonu? Praktycznie niemożliwe. Tak odpowie zapewne większa część społeczeństwa. Internet i telefon tak zapanowały nad światem, że niemożliwe stało się funkcjonowanie bez nich. Jednak warto jest wspomnieć kto wynalazł telefon i jak wyglądał pierwszy telefon komórkowy.

Pierwszy telefon komórkowy- tak zwana cegła

Martin cooper to pomysłodawca i wynalazca pierwszego telefonu komórkowego. Chociaż czy aby na pewno wyglądał on jak ,,telefon komórkowy”? Nad tym można by polemizować. Jednak warto znać fakty. W 1973 roku w Nowym Jorku miała miejsce uroczysta prezentacja Motoroli, która była pierwszym modelem telefonu komórkowego. Pokaz ten polegał tak naprawę na przeprowadzeniu krótkiej pogawędki. W tym przypadku Martin Cooper zadzwonił do pracownika Bell Labs, a dokładniej mówiąc do Joela Engela, który także pracował nad stworzenie pierwszego telefonu komórkowego. Warto wspomnieć o tym, jak wyglądał taki telefon. Otóż nie bez powodu był on nazywany ,,cegłą”. W gazetach czy relacjach z pokazu można znaleźć dokładne informacje o tym, jaki był ów telefon. Otóż jego waga mogła dochodzić aż do 2 kilogramów, a długość wynosiła ponad 20 centymetrów. Zatem nie był to telefon, który podobny jest chociaż w najmniejszym stopniu do obecnych smartfonów.

Kto wymyślił telefon?

Warto jest cofnąć się jeszcze dalej w czasie, a mianowicie do roku 1876, kiedy to Alexander Bell opatentował swój wynalazek, jakim był pierwszy telefon. Na zadane pytanie, a mianowicie ,, kto wynalazł telefon”, zapewne większość by odpowiedziała, że Bell. I nic dziwnego, bowiem taka informacja została zapisana na kartach historii. Czy jednak na pewno tak było? Otóż nie do końca. Pomysł na telefon powstał bowiem 20 lat przed wynalezieniem tego sprzętu przez Bella. Włoski wynalazca skonstruował urządzenie telekomunikacyjne, które umożliwiało kontakt między pierwszym piętrem a piwnicą. Takie rozwiązanie pozwalało mu łączyć się z chorą żoną. Jednak Meucci, bo tak nazywał się ów wynalazca nie posiadał odpowiedniej ilości pieniędzy na zarejestrowanie telefonu. W tamtych czasach koszt opatentowania wynalazku wynosił aż 250 dolarów, czyli całkiem sporo. Dlatego też to Bell stał się głównym wynalazcą tego urządzenia.

Warto wiedzieć, kto wymyślił telefon. Dzięki temu życie stało się o wiele prostsze. Obecne telefony co prawda w najmniejszym stopniu nie przypominają swoich poprzedników, jednak to, ile funkcji posiadają naprawdę potrafi wzbudzić zdziwienie. Teraz nie służą one tylko do kontaktowania się ze sobą, jednak stały się częścią życia codziennego.

Podziel się