telefon
- Technologia

Kto wymyślił telefon?

Telefon stał się urządzeniem, bez którego większość osób nie wyobraża sobie życia. Tak naprawdę można za jego pomocą zrobić wszystko, począwszy od dokonywania płatności, a kończąc na rozrywce. Warto zatem poznać historię powstania tego urządzenia, które opanowało dziś świat. Kto wynalazł telefon i jak wyglądał pierwszy telefon komórkowy?

Kto wymyślił telefon?

Na pewno wiele osób zadaje sobie pytanie, kto jest twórcą tak wspaniałego sprzętu, jakim jest telefon. Otóż źródła podają różne informacje. Jeszcze kilka lat temu powszechnie uważano, że pierwszą osobą, która wynalazła telefon był Alexander Graham Bell. Taka informacja znajdowała się nawet przez jakiś czas w podręcznikach szkolnych. W 1876 roku Elisha Gray i Bell przedstawili światu swój pomysł na stworzenie urządzenia, jakim był telefon. Jednak okazuje się, że to nie oni jako pierwsi opatentowali ten sprzęt. Zatem kto wynalazł telefon? Włoski wynalazca, jakim jest Antonio Meucci, 20 lat przed ogłoszeniem przez Bella nowego projektu, wymyślił urządzenie, które pozwalało na komunikację głosową na odległość. Tym samym to właśnie on stał się wynalazcą telefonu. Dlaczego zdecydował się on na opatentowanie takiego urządzenia? Otóż jego żona była ciężko chora. Meucci był wynalazcą, które większość dni spędzał w warsztacie, dlatego chciał znaleźć sposób, aby mógł łatwo porozumiewać się z żoną. Urządzenie jakie wynalazł, pozwalało na komunikację głosową między piętrem pierwszym a piwnicą. Pierwotnie nosiło ono nazwę teletrofono. Dlaczego w takim razie to Bell uznawany był za wynalazcę telefonu? Otóż rolę tutaj odgrywa ważność patentu. Meucci nie posiadał bowiem odpowiedniej kwoty na rejestrację swojego urządzenia.

Pierwszy telefon komórkowy

Skoro wiadomo już, kto wymyślił telefon, to warto wspomnieć o tym, jak prezentowała się pierwsza komórka. Wynalazcą tego urządzenia jest Amerykanin, a dokładniej mówiąc Martin Cooper. Oficjalna prezentacja tego urządzenia miała miejsce w 1973 roku. Nie bez powodu był on nazywany cegłą. Okazuje się, że w ogóle nie przypominał lekkich i poręcznych telefonów, jakie spotyka się obecnie. Utrzymanie go w jednej ręce było prawdziwym wyzwaniem. Waga takiego telefonu osiągała czasem 2 kilogramy, natomiast jego długość czasem dochodziła do 25 centymetrów.

Współczesne życie bez telefonu okazałoby się naprawdę trudne. Jest to urządzenie, które potrafi zdecydowanie ułatwić wiele spraw. Najnowsze modele są cały czas udoskonalane i posiadają coraz to lepsze funkcje, które mają na celu ułatwienie korzystania z Internetu i telefonu.

Podziel się