uprawnienia elektryka
- Technologia, Przemysł

Czym są uprawnienia SEP?

W wielu miejscach pracy, aby móc lepiej zarabiać i wspiąć się na wyższe stanowisko, trzeba zdobyć dodatkowe uprawnienia. Podobnie jest w branży elektrycznej. Tutaj duże znaczenie mają umiejętności z zakresu SEP. Pod tym skrótem kryje się Stowarzyszenie Elektryków Polskich, czyli organizacja, która oferuje specjalne szkolenia. W artykule wyjaśnimy, na czym polegają takie kursy SEP i kiedy są szczególnie potrzebne.

Szkolenia elektryczne – ważne informacje

Owe szybkie, trwające kilka godzin, kursy organizowane są na terenie całego kraju (również w mniejszych miastach). Ich zaletą jest to, że odbywają się nie tylko stacjonarnie. Jest bowiem możliwość zapisania się na szkolenia SEP online. Taka internetowa forma kursów stanowi spore ułatwienie. Wszystkie zainteresowane osoby, siedząc wygodnie we własnym mieszkaniu przed ekranem komputera, przyswoją niezbędną wiedzę.

Jednak do uzyskania certyfikatu, który będzie upoważniał do wykonywania różnych prac związanych z elektryką, nie wystarczy samo ukończenie szkolenia SEP przez internet. Trzeba bowiem złożyć odpowiedni wniosek, jechać do wyznaczonej placówki, uiścić ustaloną opłatę oraz zdać ustny egzamin przed komisją kwalifikacyjną. Jeżeli otrzyma się wynik pozytywny, to w ciągu dwóch tygodni zostanie wydane świadectwo (będzie ono ważne przez pięć lat).

Rodzaje kursów SEP

Oczywiście kursy SEP online nie są przeznaczone jedynie dla elektryków zajmujących się eksploatacją albo dozorem różnego typu urządzeń. Poza uprawnieniami elektrycznymi G1, wyróżnia się również dwie kolejne grupy: G2 i G3 (energetyczne i gazowe), w których mamy do czynienia z konkretną czynnością związaną z danym urządzeniem. W pierwszym przypadku dokładniej mowa o takich maszynach i instalacjach, jak np.: sieci elektroenergetyczne o napięciu maksymalnie 1 kV, elektryczna sieć trakcyjna, urządzenia elektrotermiczne i ratowniczo-gaśnicze, aparatura kontrolno-pomiarowa i zespoły prądotwórcze mające moc wyższą niż 50 kW.

Odpowiednie wymagania

Jednak, aby móc być uczestnikiem takich szkoleń elektrycznych, należy spełnić pewne wymagania. Nie ma ich na szczęście dużo. Mowa tylko o ukończeniu osiemnastu lat oraz minimum podstawowym wykształceniu. Co ciekawe, na kursy SEP mogą zapisać się zarówno osoby indywidualne, jak i grupa pracowników wysłana przez właściciela firmy. Sporym udogodnieniem jest to, że szkolenia elektryczne przyjmują czasem formę kursów SEP zamkniętych. Co to znaczy? Wtedy są one po prostu przeprowadzane bezpośrednio na terenie jakiegoś zakładu.

Podziel się