stary telefon
- Technologia

Kto wynalazł telefon?

Powstanie telekomunikacji wiąże się nierozerwalnie z powstaniem telefonu oraz wcześniejszym powstaniem i stosowaniem telegrafu. Pierwsze telefony zrewolucjonizowały sposób komunikowania się, a przesyłanie informacji jeszcze nigdy nie było takie szybkie.

Jak przekazywano informację przed erą telefonów?

Zanim wynaleziono pierwsze telefony, przekazywanie informacji odbywało się przeważnie za pomocą poczty konnej, a w czasach późniejszych za pomocą telegrafu. Telegraf sam w sobie był małą rewolucją informacyjną, ale zanim powstał, to stosowanie poczty konnej było niezwykle uciążliwe. Listy oraz informacje docierały nawet na stosunkowo niewielkie dystanse, w dość długim czasie.

Kontrowersje wobec wynalezienia telefonu

Pierwsze telefony zgłoszono do urzędu patentowego w 1876 roku i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że obydwa patenty zostały zgłoszone w odstępie dwóch godzin, a samo to wydarzenie jest owiane kontrowersjami. Zatem kto wynalazł telefon? Pierwszy w urzędzie patentowym pojawił się prawnik Alexandra Bella. Około dwóch godzin później w urzędzie pojawiła się Elisha Gray.

Urzędnik patentowy przyznał prawa patentowe Alexandrowi Bellowi, ale Elisha Gray pozwał tę decyzję do sądu. Wynalazca telefonu nie był przez jakiś czas określony. Alexandrowi Bellowi zarzucano kradzież patentu oraz wykorzystywanie wpływów w urzędzie patentowym do tego, aby osiągnąć cel, jakim było pierwszeństwo w zgłoszeniu patentu.

Wcześniejsze konstrukcje

Odpowiedź na pytanie, kto wynalazł telefon, może być jeszcze bardziej zagmatwana, ponieważ przed rokiem 1876 powstawały konstrukcje pozwalające na komunikację głosową i mające, wszelkie cechy telefonu. Do takich konstrukcji możemy z pewnością zaliczyć projekt Antonio Meucciego i Philippa Reisa. Żaden z nich nie jest określony jako wynalazca telefonu z prozaicznego powodu. Nie opatentowali oni swoich wynalazków, ponieważ koszty proceduralne, przekraczały ich możliwości finansowe.

Współczesne telefony

Współcześnie telefony zupełnie nie przypominają tego, czym były pierwsze telefony. Mówimy tutaj oczywiście o telefonach komórkowych. Rozwój telefonii komórkowej jest to zresztą fascynujące zagadnienie. Rozwój technologii rozpoczął się w roku 1956, kiedy to wykonano w Szwecji pierwszą rozmowę z użyciem aparatu komórkowego. Telefonu tego jednak nie zmieścilibyśmy w kieszeni spodni. Pierwszy aparat miał rozmiary sporej walizki i ważył ok. 40 kg. Obecnie dysponujemy telefonami, o znikomej masie, wielu funkcjach i możliwościach komputera.

Podziel się