elektryka, SEP
- Technologia

Poznaj te fakty o kursach SEP i zwiększ szanse na zdanie egzaminu

Przystępując do egzaminu SEP G1, organizowanego przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich, zyskuje się szanse na zdobycie uprawnień elektrycznych. Pozwalają one zarówno na dozór, jak i na eksploatacje urządzeń, sieci oraz instalacji elektroenergetycznych. Jednak przed zapisaniem na egzamin konieczny jest kurs SEP 1kV.

Najtańsze kursy SEP 1kV to dobry pomysł?

Wszystkie szkolenia przygotowującego do egzaminu G1 opierają się o tę samą podstawę edukacyjną. Teoretycznie oznacza to, że każdy kurs 1KV daje dostęp do wszystkich informacji, których wymagać będzie komisja egzaminacyjna SEP. W rzeczywistości poszczególne szkolenia mogą się od siebie diametralnie różnić. Należy o tym pamiętać i wybierając ośrodek szkoleniowy nie kierować się wyłącznie ceną.

Wyższy koszt szkolenia może oznaczać m.in. lepiej opracowane materiały edukacyjne, skuteczniej przekazywane informacje, czy też bardziej doświadczoną kadrę nauczycielską. Wyższa cena może też wynikać ze znacznie lepszych warunków nauki. Bez wątpienia wszystkie z tych czynników wypływają bezpośrednio na zdawalność egzaminu.

W tym miejscu warto też podkreślić, że koszt przystąpienia do egzaminu to około 250 PLN. Oznacza to, że lepiej jest zainwestować w lepszy kurs, niż w najtańsze szkolenie. Koniec końców poskutkuje to zdaniem egzaminu za pierwszym razem i pozwoli uniknąć kosztów egzaminu.

Jeżeli jednak nie uda się zdać egzaminu można zapisać się na pierwszy wolny termin.

Kursy SEP 1kV trzeba powtarzać co 5 lat?

Tak i nie. Kurs SEP 1 kV nie jest obowiązkowy. Większość osób przystępuje do szkolenia, ponieważ chce zwiększyć swoją szansę na pozytywny wynik. Jednak uzyskanie uprawnień elektrycznych jest terminowe. Zdanie egzaminu G1, czy też G2 i G3 nadaje uprawnienia elektryczne wyłącznie na okres 5 lat. Po tym czasie każdy elektryk jest zobowiązany do ponownego przystąpienia do egzaminu państwowego.

Nie ma obowiązku ponownego podchodzenia do kursu. Trzeba jednak pamiętać, że postęp technologiczny w tym sektorze gospodarki sprawia, że sposób dozoru i eksploatacji instalacji i sieci ulega ciągłym przekształceniom. Może się więc okazać, że doświadczony elektryk nie zaliczy egzaminu, jeżeli nie będzie na bieżąco poszerzał swojej wiedzy.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów, aby to zrobić, jest przystąpienie do kursu SEP. Ponowne zapisanie na szkolenie pozwoli nie tylko odświeżyć już posiadaną wiedzę, ale także poznać wszystkie zmiany i nowości dotyczące branży. Innymi słowy, takie szkolenie sprawi, że nie straci się uprawnienia SEP do 1Kv w wyniku drobnych nieznajomości.

Podziel się