zdrowa żywność
- Zdrowie i uroda

Sklep Jasia – sklep ze zdrowym jedzeniem

Sklep Jasia oferuje zdrową żywność, pochodzącą z gospodarstw rolnych stosujących naturalne metody uprawy roślin i hodowli zwierząt. Produkty ekologiczne są coraz bardziej doceniane. Dlaczego warto odwiedzić sklep z ekologicznym jedzeniem?

Sklep z ekologicznym jedzeniem, czyli bezpieczne produkty roślinne

Żywność, jaka jest dostępna w znakomitej większości sklepów, jest produkowana z myślą o tym, by była jak najtańsza. Produkcja roślinna na masową skalę jest oparta na stosowaniu sztucznych nawozów i środków ochrony roślin.

W konwencjonalnej uprawie roślin stosuje się nawozy sztuczne. Wiele z nich jest zanieczyszczonych metalami ciężkimi. Część tych metali przedostaje się później do gotowych produktów. Spożywanie żywności zanieczyszczonej metalami ciężkimi jest szkodliwe dla zdrowia, może np. zwiększać ryzyko raka.

Środki ochrony roślin są zawsze stosowane w typowym gospodarstwie rolnym. Niestety nawet przy przestrzeganiu okresu karencji pewien procent tych substancji pozostanie w roślinie, a potem znajdzie się w gotowym produkcie. Ten rodzaj zanieczyszczenia żywności został powiązany z występowaniem zaburzeń układu oddechowego, trawiennego i odpornościowego, a także z częstszym pojawianiem się nowotworów.

Jedynie żywność ekologiczna jest produkowana w naturalny sposób. Nie zawiera szkodliwych substancji, które mogą pochodzić z użycia środków ochrony roślin oraz sztucznych nawozów. Ponadto gospodarstwa ekologiczne znajdują się na terenach oddalonych od szos i większych zakładów przemysłowych. Dlatego żywność produkowana w takich miejscach nie zawiera szkodliwych zanieczyszczeń.

Sklep ze zdrowymi produktami – czyli produkty zwierzęce uzyskiwane w naturalny sposób

W produkcji zwierzęcej na masową skalę stosuje się hormony, które przyspieszają rozwój zwierzęcia i powodują szybszy rozrost tkanki mięśniowej. Niestety część tych hormonów pozostaje w mięsie i jest przyczyną zaburzeń hormonalnych u spożywających je ludzi.

Tylko w hodowli ekologicznej zwierzęta rozwijają się w naturalnym tempie. Mają dostępne duże wybiegi na wolnym powietrzu i nie są narażone na stres wynikający z ciągłego zamknięcia w ciasnym pomieszczeniu. Mięso, jaja i nabiał, jakie pochodzą z gospodarstw ekologicznych, są nie tylko wolne od wszelkich szkodliwych substancji, ale także są lepsze jakościowo. Taką wartościową żywność trudno dostać w zwykłym sklepie, ale oferuje ją każdy sklep ze zdrowymi produktami.

Podziel się