stary telefon
- Technologia

Telefon

Telefon powstał z greckich słów “tele”, a także “phone”. Słowo phone w tłumaczeniu na język polski oznacza głos, natomiast tele znaczy zdalny. Telefon komórkowy pozwala komunikować się ludziom, których dzieli daleka odległość. Dlatego tak wielu ludzi interesuje kto wynalazł telefon.

Nowoczesne smartfony

Pierwszy telefon komórkowy był ciężki w obsłudze i mało komfortowy. Obecnie w sprzedaży są nowoczesne smartfony, które poza komunikacją oferują wiele różnych funkcji. Są one przydatne w codziennym życiu, dlatego wiele osób z nich korzysta. W literaturze istnieje spór co do tego, kto wynalazł telefon. Oficjalnym twórcą jest Alexander Graham Bell, który zgłosił odkrycie w 1876 roku.

Oficjalny wynalazca telefonu komórkowego

Był on nauczycielem muzyki oraz logopedą urodzonym w Szkocji. Jednak jego konkurentowi zabrakło jedynie dwóch godzin, żeby go wyprzedzić. Elish Gray zaprojektował podobne urządzenie, jednak do biura patentowego udał się dopiero dwie godziny później. W 1877 roku Alexander Bell postanowił założyć swoje pierwsze przedsiębiorstwo, które nazwał Bell Telephone Company. Od tego czasu telefony komórkowe zaczęły rozprzestrzeniać się na cały świat. Jednak fakt zgłoszenia patentu przez Alexandra nie sprawia, że to on odpowiada za pierwszy telefon komórkowy. Żeby odpowiedzieć na pytanie, kto wymyślił telefon, trzeba się cofnąć dwadzieścia lat.

Prototyp telefonu

W tamtym czasie żył Antonio Meucci, który mógł się pochwalić wynalezieniem urządzenia, które pozwalało komunikować się ludziom znajdującym się niedaleko siebie. Był to jednak tylko prototyp, a autorowi brakowało funduszy, żeby zgłosić to do biura patentowego, ponieważ koszt wynosił 250 dolarów. W 1860 artykuł na temat kto wymyślił telefon został opublikowany na łamach nowojorskiej gazety. Jednak nie przyniosło mu to należnej sławy oraz uznania, ponieważ wynalazek nie został zarejestrowany. Wymieniane telefony nie miały jednak wiele wspólnego z rzeczywistością i tylko w niewielkim stopniu przypominały obecne na rynku modele. Motorola jako pierwsza firma wypuściła pełnoprawny telefon komórkowy.

Wytrzymałość baterii

Nazwany został DynaTAC, ważył dwa kilogramy, a rozmiarem przypominał cegłę. Na nowszą wersję telefonu użytkownicy musieli poczekać aż 10 lat. Została wypuszczona w 1983 roku i kosztowała 4 tysiące dolarów. Telefon nie posiadał jednak wybitnych podzespołów, ponieważ jego bateria mogła wytrzymać 30 minut przy nieprzerwanej rozmowie głosowej. Gry w telefonach są stosunkowo młode, a pierwszym modelem, który oferował taką rozrywkę była Nokia 6110, która została wypuszczona w 1997 roku. Pierwszym telefonem, który nie posiadał antentki była Nokia 8810, którą w 1998 roku można było dostać w cenie około czterech tysięcy złotych.

Podziel się