elektryk, SEP
- Technologia, Przemysł

Uprawnienia SEP i ich rodzaje

W branży elektrycznej, gazowej oraz energetycznej często spotykamy się z pewnym pojęciem. Chodzi oczywiście o specjalne sepowskie uprawnienia, czyli kwalifikacje wymagane przez wielu pracodawców. Każda osoba, która chce je otrzymać, musi udać się na odpowiedni kurs, który organizowany jest przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich w prawie każdym polskim mieście.

Przydatne SEP uprawnienia

Dzięki takim uprawnieniom młody elektryk zna podstawowe zasady bezpieczeństwa. Może zajmować się eksploatacją skomplikowanych i działających pod danym natężeniem urządzeń. Bez problemu będzie je monitorował, a w razie awarii, naprawi konkretne uszkodzenia. Z kolei za ich dozór i prowadzenie dokumentacji będą odpowiedzialni kierownicy, którzy także pochwalą się uprawnieniami SEP.

Sepowskie uprawnienia są bardzo pożądane, bo dzięki nim łatwiej znaleźć zatrudnienie w większych firmach. Wtedy również pensja okaże się dość wysoka i zadowalająca. Łatwo je zdobyć. Wystarczy zapisać się na wspomniane na wstępie szkolenie, a następnie zdać ustny egzamin (wcześniej należy uiścić ustaloną opłatę w wysokości 280 zł).

Uprawnienia SEP – trzy kategorie

Co ważne, są trzy rodzaje owych uprawnień: G1, G2 oraz G3. Zobaczmy, co oznaczają takie symbole. Chodzi tutaj o nic innego, jak o oddzielne grupy związane z nieco innymi branżami. G1 to uprawnienia SEP przeznaczone dla ludzi chcących pracować tylko przy instalacjach elektroenergetycznych. Kolejny rodzaj dotyczy głównie obsługi urządzeń cieplnych (pomp, kotłów parowych itp.). Ostatnia kategoria, a więc G3 to kwalifikacje umożliwiające pracę z sieciami gazowymi.

Uprawnienia SEP – podsumowanie

Podsumowując, jak najbardziej warto ukończyć kursy SEP. Nic dziwnego, że zainteresowanych jest nimi sporo młodych osób. Należą się podziękowania Stowarzyszeniu Elektryków Polskich za to, że jako organizacja zrzeszająca elektryków z całego kraju, systematycznie organizuje tego typu szkolenia. W ten sposób zwiększają się kompetencje, a co za tym idzie również szanse na lepsze zatrudnienie.

Każdy, kto otrzyma specjalny certyfikat, będzie mógł zajmować się wspomnianą już wyżej eksploatacją (praca oznaczona literką E) lub bardziej odpowiedzialnym dozorem (D) – przeglądami technicznymi oraz dokumentacją. Co więcej, nie będą obce dla takiego pracownika wszelkie przepisy prawne związane bezpośrednio z działem energetyki.

Podziel się